Otto Ozols, rakstnieks, publicists.

 

Pasauli šokējis skandāls par sociālā tīkla Facebook bezatbildību, kā rezultātā desmitiem miljonu lietotāju privātā informācija nonākusi politisko manipulatoru rokās. Tai skaitā tādu, kuru pēdas ved Krievijas virzienā. Skandālā visvairāk iesaistīta bēdīgi slavenā “Cambridge Analytica” kuru tur aizdomās par pamatīgu ietekmi, faktiski iejaukšanos “Brexit” balsojumā un ASV prezidenta vēlēšanās.

Informāciju, kuru viņi zvejojuši Facebook, ir ārkārtīgi vērtīga un ļauj manipulēt ar sabiedrības apziņu ļoti efektīvi un precīzi. Ar polittehnoloģiskām manipulācijām kompānija ir nodarbojusies arī agrāk, tostarp arī Latvijā. Tomēr nekad iepriekš viņu rīcībā nebija tik jaudīgi izmantojamas informācijas.

Kāda tam visam saistība ar mūsu amatpersonām? Fakts ir tāds, ka ziņas par iespēju, ka šādu informāciju var zvejot un vēlāk izmantot, lai ietekmētu politiskos procesus Latvijā, bija zināmas jau 2016. gada nogalē. Par to rakstīja ļoti nopietni ārvalstu mediji, plašs pārskats bija pieejams arī latviešu valodā ar visām norādēm, atsaucēm un skaidru brīdinājumu par iespējamiem apdraudējumiem Latvijai.

Mūsu atbildīgās amatpersonas, par drošību atbildīgas iestādes šo informāciju būtībā ignorēja. “Cambridge Analytica” vai līdzīgu kompāniju paņēmieni tika aprakstīti ļoti skaidri. Atbildīgajiem atlika tikai skaļi, nopietni brīdināt Latvijas pilsoņus neļauties manipulācijām. Nezināmu iemeslu dēļ viņi to izvēlējās nedarīt. To varēja darīt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savos ārpolitikas ziņojumos Saeimai, to varēja darīt Satversmes Aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis un Drošības policijas priekšnieks Normunds Mežviets. Kaut kādi izplūduši neskaidri brīdinājumi, iespējams, bija, bet kopumā tie nebija pārliecinoši skaidri un pietiekami. Sekas ir bēdīgas – mūsu pilsoņu privātā informācija varēja tikt zvejota un izmantota. Šobrīd, protams, nav ne mazāko šaubu, ka minētās personas rādīs ar pirkstu cits uz citu un teiks, ka viņiem tas nebija jādara. Varbūt, ka atsauksies uz vienu vai pāris reizēm, kad par to kaut kur vispārīgi ieminējušies.

Kā jau minēju – 2016. gada decembrī DELFI slejās publicēju izsmeļošu stāstu – “Hibrīdkarš ir karš. Bumbas virs Latvijas.” Tajā ir precīzi aprakstīts, kā varētu tikt zvejota informācija par Latvijas iedzīvotājiem. Gandrīz nekavējoties tajā pašā Facebook parādījās dažādas “aptaujas” latviešu valodā, kurās piedalījās un citus vilināja darīt to pašu daudzi Latvijas pilsoņi. Tā tas turpinājās visu 2017. gadu. Tā “Cambridge Analytica” vai citu kompāniju rokās nonāca ārkārtīgi vērtīga informācija par mūsu pilsoņiem, kuru tagad varēs efektīvi izmantot drīzumā gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Redzot, cik efektīvi šīs metodes darbojās “Brexit” un ASV prezidenta vēlēšanās, ir nopietns pamats domāt, ka to tikpat efektīvi varēs izmantot arī Latvijā.

Jau 2016. gadā norādīju, ka šīm polittehnologu kompānijām pietiek tikai ar desmit “patīk” (like) Facebook, lai pazītu cilvēku labāk nekā darba kolēģi, pēc 70 “patīk” – labāk nekā draugs, pēc 150 “patīk” labāk nekā vecāki. Pēc 300 “patīk” mērījumiem – labāk nekā partneris, bet ar vēl lielāku izvēļu skaitu – pat labāk nekā cilvēks pazīst pats sevi. Un nav runa tikai par vienkāršiem “patīk”, ko cilvēks atzīmējis Facebook. Zinātnieki spēja izmantot arī draugu skaitu, fotogrāfiju izvēli un neskaitāmas citas liecības.

Te ir jāsaprot, ka ar šo informāciju minētās personas spēj manipulēt ne tikai ar cilvēkiem, kuri aizpilda šos “testus” sociālajos tīklos. Tā tiek apkopota informācija par noteiktām iedzīvotāju grupām un vēlāk tiek izmantota, lai precīzi manipulētu ar visiem.

Ja šī informācija ir nonākusi ar Kremli saistītu polittehnologu rokās, tad apdraudēta ir Latvijas nākotne burtiskā nozīmē. Šobrīd ir nopietns pamats aizdomām, ka tieši tā arī varētu būt noticis. Kurš uzņemsies atbildību, ka vairāk kā gadu šie apdraudējumi būtībā tika ignorēti, sabiedrība pienācīgi netika brīdināta? Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, SAB vadītājs Jānis Maizītis, Drošības policijas priekšnieks Normunds Mežviets, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere?

Atbilde ir iepriekš paredzama – viņi un viņu atbalstītāji, kuri citkārt tik skaļi un bieži runā par politisko atbildību un hibrīdkaru, atradīs neskaitāmus iemeslus, lai attaisnotu savu bezdarbību. Viņiem vairāk kā gadu bija zināma informācija, ka šādi var un, visdrīzākais, tika savākta informācija par mūsu iedzīvotājiem. Viņiem visiem bija iespējas dažādos veidos brīdināt iedzīvotājus – nepildiet šos testus Facebook un citos sociālajos tīklos, esiet uzmanīgi, kam ļaujat izmantot savu privāto informāciju. Bet viņi izvēlējās būtībā nebrīdināt sabiedrību. Vai arī to darīja absolūti nepietiekami.

Facebook globālā skandāla rezultātā, kas šokējis ASV, Lielbritāniju un citas valstis, šī informācijas zvejošana tiks ierobežota. Tomēr Latvijas gadījumā tas jau ir par vēlu. Apšaubāmu polittehnoloģisku kompāniju rīcībā bija vairāk kā gads, lai sagatavotos. Viņi tagad gatavo savas hibrīdkara “bumbas,” lai sekmīgi un trāpīgi nomestu uz Latviju rudenī paredzētajās Saeimas vēlēšanās.

Kāds varbūt brīnās, ka Nils Ušakovs un “Saskaņa” ir tik klusi un mierīgi par paredzēto izglītības reformu, kas paredz pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā. Visdrīzākais viņi ir pārliecināti, ka pēc Saeimas vēlēšanām iegūs varu un varēs šo reformu atcelt. Un izdarīt visu pārējo, ko vien viņu senie draugi Kremlī vēlēsies.

Tā ir prātam neaptverama bezatbildība, ka kaut kas tāds tika pieļauts. Apšaubāmi “trešie spēki” varēja ievākt milzīgu daudzumu informācijas par Latvijas pilsoņiem. Tagad to varēs efektīvi izmantot, lai viņu klienti varētu iegūt politisko varu Latvijā. Atbildīgie, zinot šos draudus, neko nedarīja, lai valsts un pilsoņu drošība tiktu efektīvi nosargāta.

 

Protams, paliek vissmagākais jautājums – kādi ir patiesie iemesli viņu bezdarbībai? Un kādi ir patiesie iemesli, kādēļ atbildīgie politiķi neprasīs no viņiem atbildību par notikušo?

 

Hibrīdkarš ir karš. Bumbas virs Latvijas.”

 

Saistītās tēmas: DrošībaFacebookpersonas datitesti

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube