Šodien Parīzes Orsē muzejā, vienā no pasaulē ievērojamākajiem mākslas muzejiem, svinīgi atklāj centrālo Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas notikumu un vērienīgāko Baltijas valstu kopprojektu – mākslas izstādi “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs”. Ar šo izstādes projektu tiek pieteikta Baltijas kultūras sezona Francijā, kas ar daudzveidīgu pavadošo pasākumu programmu atzīmē un svin Baltijas valstu simtgadi.

 

No 9. aprīļa līdz 15. jūlijam izstāde Francijas un plašākai starptautiskajai sabiedrībai sniegs iespēju iepazīt Baltijas valstu simbolisma mākslu, kas ir viens no vērienīgākajiem un vēsturiskākajiem Baltijas valstu sadarbības projektiem kopš 1937. gada. Tieši pateicoties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja iniciatīvai, Baltijas valstis realizē šo grandiozo projektu sadarbībā ar kolēģiem no nacionālajiem mākslas muzejiem Tallinā, Viļņā un Kauņā. Vienlaikus ar šo izstādi pirmdien, 9. aprīlī, tiks svinīgi atklātas muzeja telpas pēc to restaurācijas.

 

Latvijas simtgade tiek svinēta ne tikai Latvijā, bet arī starptautiski kopā ar mūsu draugiem un atbalstītājiem visā pasaulē. Simtgades starptautiskā kultūras programma ir iespēja plaši izskanēt Latvijas vārdam un mūsu valsts 100 gadus senajai vēsturei. Esam lepni par šo fantastisko notikumu, kas spilgti iezīmē mūs pasaules kartē un stāsta par laiku, kurā visas trīs Baltijas valstis veidoja savu nacionālo identitāti. Starptautiskā simtgades svētku programma turpina kopš mūsu valsts pirmsākumiem aizsākto praksi veidot un uzturēt saikni ar Latvijai nozīmīgiem starptautiskajiem partneriem, un Francija ir viena no tām. Kas zīmīgi, tieši Francijas prezidents pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1992. gada 15. maijā bija pirmais rietumvalstu vadītājs, kas ieradās Latvijā valsts vizītē.

 

Apjomīgo ekspozīciju veido četru Baltijas valstu muzeju kolekcijas vairāk nekā 150 darbi – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (Rīga), Igaunijas Mākslas muzeja (Tallina), Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja (Viļņa) un M. K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja (Kauņa). Šie ir darbi, kas Baltijā radīti no 1890. gada līdz 20. gadsimta 20. gadiem, un vairākums no izstādē pārstāvētajiem autoru darbiem Francijā tiks izstādīti pirmo reizi. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumu pārstāvēs vairāk nekā 60 darbu vienības eksponāti, kuru vidū ir arī šobrīd pastāvīgajā ekspozīcijā skatāmi – Jaņa Rozentāla, Vilhelma Purvīša, Johana Valtera, Pētera Krastiņa, Rūdolfa Pērles darbi.

 

Izstādes virskurators un tās koncepcijas autors ir starptautiski pazīstams Eiropas simbolisma pētnieks, vairāku grāmatu un rakstu autors, daudzu izstāžu kurators Rodolfs Rapeti (Rodolphe Rapetti, Francija), kurš ilgstoši interesējas par Baltijas mākslu. Projekta mērķis ir atklāt tā laika Baltijas valstu mākslinieku profesionāli augsto līmeni un rakstura īpatnības, kas iekļaujas kopējā Eiropas mākslas sniegumā. Simbolisms, kas dzimis Francijā 19. gadsimta otrajā pusē, iespaidoja visu Eiropas kultūru, arī Baltijas mākslas kopainu. Rodolfa Rapeti dziļāku pētījumu par Baltijas simbolisma mākslu varēsim lasīt izstādes katalogā.

 

Par izstādes reklāmas galveno vizuāli no visiem darbiem kurators ir izvēlējies tieši latviešu meistara Johana Valtera (1869–1932) gleznu “Zemnieku meitene”, kas savā ziņā ir kļuvusi par izstādes noslēpumainās dvēseles simbolu un kura rotā izstādes vizuālos materiālus, aicinot uz Baltijas simbolismam veltīto izstādi.

 

Kopš 2016. gada pie projekta attīstības sadarbībā ar Franciju intensīvu sagatavošanas darbu veica Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs, trīs Baltijas valstu četri nacionālie mākslas muzeji, Francijas vēstniecība un Francijas institūts Latvijā, kā arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Republiku vēstniecības Francijā. Pusi no izstādes projekta finansiāli atbalsta un sedz Francija.

 

Saistītās tēmas: IzstādeLatvijas simtgadeParīze

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube