Apkopojot uzņēmēju prognozes par nepieciešamā finansējuma apmēriem, Latvijas uzņēmumu attīstības ieceru īstenošanai tuvākajos trīs gados nepieciešami aptuveni septiņi miljardi eiro, trešdien pētījuma prezentācijā par Latvijas uzņēmēju pieredzi finansējuma piesaistē sacīja Attīstības finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Viņš skaidroja, ka minētais finansējuma apmērs noteikts, ņemot vērā trīs no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm – rūpniecību, būvniecību un pakalpojumu jomu. Līdz ar to viņš uzsvēra, ka, ņemot vērā arī citas nozares, minētais skaitlis varētu būt lielāks.

Pēc Bērziņa teiktā, patlaban papildu finansējums nepieciešams 39% uzņēmumu, un sagaidāms, ka minētais īpatsvars tuvākajā laikā varētu pieaugt. Pētījums liecina, ka patlaban 35% uzņēmumu nepieciešams finansējums no 25 000 līdz 150 000 eiro. Aizņēmums, kas ir lielāks par 150 000 eiro nepieciešams 23% uzņēmumu, no kuriem tikai 3% uzņēmēju norāda, ka tiem vajadzīgais finansējums pārsniedz vienu miljonu eiro.

Liela apjoma finansējums visbiežāk nepieciešams ražojošiem uzņēmumiem. Turklāt bieži finansējums vajadzīgs jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai, kā arī eksporta veicināšanai, tāpēc īpaši svarīgi ir veicināt finanšu pieejamību. “Finansējums lielākoties nepieciešams mazā un vidējā sektora uzņēmējiem. Absolūti lielākajai daļai uzņēmumu nepieciešamā finansējuma apmērs nav liels – līdz 150 000 eiro. Turklāt 39% uzņēmēju nepieciešams aizdevums līdz 25 tūkstošiem eiro, kas atbilst mikrokredītam,” atzīmēja “Altum” valdes priekšsēdētājs.

Viņš sacīja, ka, vadoties pēc uzņēmēju līdzšinējās pieredzes aizdevumu saņemšanā, iespējams prognozēt, ka bankas ik gadu dažādu iemeslu dēļ nefinansēs apmēram 1,1 miljardu eiro no uzņēmumiem nepieciešamā apmēra. Teju trešdaļu – aptuveni 275 miljonus eiro no tā varētu finansēt “Altum”, ja uzņēmēji aktīvāk izmantotu tā piedāvātās iespējas. Atbilstoši pētījumam, pašlaik “Altum” finansē 40% no apjoma, ko potenciāli varētu atbalstīt, jo lielākā daļa uzņēmēju nemaz nevēršas pie tā.

Atbilstoši pētījumam, uzņēmēji atzīst, ka pēdējo trīs gadu laikā ārējais finansējums bijis nepieciešams katram otrajam jeb 50% uzņēmēju, savukārt to saņēmuši 33% jeb katrs trešais uzņēmums. Visbiežāk banku un līzinga sabiedrību finansējumu saņēmuši uzņēmumi, kas pārstāv ražošanas nozari, strādā vairāk nekā piecus gadus, tiem ir daudz darbinieku un liels apgrozījums. “Lielie un ražošanas nozari pārstāvošie uzņēmumi ir arī visaktīvākie finansējuma meklētāji, aizdevumu lūdzot vairākās bankās un izvērtējot, kur to saņemt. Savukārt liela daļa mazo un jauno uzņēmumu finansējumu nemaz nemeklē, lai arī atzīst, ka tiem ir nepieciešams aizdevums,” sacīja Bērziņš.

Viņš skaidroja, ka “Altum” varētu divkāršot izsniegto aizdevumu apmēru, ja pie tā vērstos visi uzņēmumi, kuriem ir nepieciešams finansējums, bet tiem ir atteikušas bankas, jo ir pārāk jauni vai mazi, ar nepietiekamu pašu kapitālu un nodrošinājumu vai nav prasītā galvojuma. “Lielu daļu no banku neatbalstītajiem uzņēmumiem varam finansēt, jo “Altum” ir lielākas iespējas atbalstīt riskantākus projektus,” uzsvēra “Altum” valdes priekšsēdētājs.

Viņš sacīja, ka banku atteikums nenozīmē, ka uzņēmumam jāatsakās no iecerēm piesaistīt ārējo finansējumu. Turklāt būtiski ir atteikuma iemesli. Pēc Bērziņa paustā, atteikumi, kas nav pamatoti ar uzņēmuma sliktu finanšu situāciju vai bažām par projekta dzīvotspēju, tomēr ļauj piesaistīt nepieciešamo finansējumu citviet. Piemēram, nepietiekams nodrošinājums vai galvojuma trūkums būs šķēršļi banku aizdevuma saņemšanai, tomēr tos iespējams risināt ar “Altum” finansējuma palīdzību.

Visbiežāk gan uzņēmēji atzīst, ka tieši nepietiekama naudas plūsma ir iemesls bankas atteikumam (33%), kas būtiski apgrūtina jebkāda finansējuma saņemšanu. “Uzņēmuma finanšu dati ir pirmais, kam gan bankas, gan “Altum” pievērš uzmanību. Uzlabojot uzņēmuma finanšu situāciju un maksājumu disciplīnu, palielinās iespējas saņemt aizdevumu. Samaksāti nodokļi, laicīga rēķinu un esošo kredītu apmaksa nozīmē arī labākus aizdevuma nosacījumus. Tas ir mājasdarbs, kas uzņēmējiem jāizpilda pirms došanās pie finansētājiem – jāsakārto finanšu un maksājumu jautājumi,” skaidroja “Altum” valdes priekšsēdētājs.

Kā ziņots, trešdien tiks prezentēts “Altum” un tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” pētījums par Latvijas uzņēmēju pieredzi finansējuma piesaistē.

Pētījums veikts no šā gada 10. līdz 25. janvārim. Tā laikā aptaujāti 2255 uzņēmumu pārstāvji (valdes locekļi, priekšsēdētāji, direktori un grāmatveži), kas darbojas 11 valstij stratēģiski svarīgās tautsaimniecības jomās, tostarp, kokapstrāde, tūrisms, elektroenerģija, būvniecība, farmācija, kultūras un radošās industrijas u.c.

 

 

LETA

Saistītās tēmas: AltumFinansējumsSKDSuzņēmējdarbībaUzņēmumi

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube