11. aprīlī uz Londonu kopā ar fonda “Viegli” pārstāvjiem un draugiem devies Imanta Ziedoņa muzeja krājuma priekšmets, fonda talismans lācis Andrejs Upītis, lai piedalītos Londonas grāmatu tirgū un vestu Imanta Ziedoņa atstāto kultūras mantojumu, viņa darbu tulkojumus, idejas un vērtības pasaulē. Lidmašīnā lācis sēdēs pats savā krēslā un lidos pats ar savu aviobiļeti – jau otro reizi dzīvē.

Lācim Imanta Ziedoņa dzīvē bijusi nozīmīga loma – tas ir dzejnieka un viņa dzīvesbiedres Ausmas Ziedones-Kantānes lielās rotaļu lāču kolekcijas pirmais varonis. Brūnais, zāģu skaidām pildītais lācis nu ir Imanta Ziedoņa muzeja talismans, iemiesojot iedvesmas un jaunrades ideju. 1966. gadā Kabardā – Balkārijā, kur norisinājās latviešu kultūras dienas, lāci rakstnieks iegādājās kā dāvanu savai dzīvesbiedrei. Lāča ievērojamais izmērs bija iemesls, kādēļ tam lidmašīnā tika iegādāta atsevišķa sēdvieta, un nu, 52 gadus vēlāk, lācis jau atkal ieņems lidmašīnas krēslu.

“Lidlaukā viņu nepieņēma: viņi nevar to nolikt bagāžā. Un līdzi lidmašīnas salonā arī nevar paņemt, jo viņš aizņem daudz vietas. Es dabūju pirkt bērnu biļeti. Tad, kad mēs viņu nosēdinājām sēdvietā, visi kliedza, lai atbrīvo vietu, kur lāci biju iesēdinājis. Un tad mēs piespraudām biļeti viņam pie krūtīm – ka viņš tiešām ir pilnvarots tur sēdēt. Un tagad laiku pa laikam, kad mums ir kādi ordeņi vai medaļas, mēs viņam svētku reizēs piespraužam tos ordeņus un medaļas pie krūtīm. Viņam tad viss labi izskatās,” savulaik atmiņās par lāča pirmo ceļojumu dalījies dzejnieks Imants Ziedonis.

“Imants Ziedonis iedvesmu saviem darbiem smēlās no ikdienas notikumiem un sabiedrības vērojuma, jo īpaši vērību viņš pievērsa cilvēku personībām, pats būdams liels pretmetu un paradoksu meistars, nezaudējot vienkāršību un bērnišķīguma šarmu,” dzejnieku raksturo Ziedoņa muzeja krājuma glabātāja. Tieši lācis Andrejs Upītis, kas, līdzīgi citiem kolekcijas eksemplāriem, savu vārdu ieguvis par godu zināmam latviešu rakstniekam, gadu gaitā iedvesmojis vairāku lāču tematikai veltītu literāru darbu tapšanu, piemēram, Imanta Ziedoņa “Lāču pasaku” un dziesmu par lācīti ar zāģu skaidām, kuras teksta autore ir Ausma Ziedone-Kantāne.

Pirmo reizi Londonas grāmatu tirgū, kas norisinās no 10. līdz 12. aprīlim un kurā Baltijas valstis šogad ir īpašā – goda viesu – statusā, tiks pārstāvēts dzejnieks Imants Ziedonis. Fonds “Viegli” kopā ar Imanta Ziedoņa muzeju devušies ceļā, lai Londonā prezentētu pirmo fonda “Viegli” Ziedoņa dzejas izdevumu angļu valodā – grāmatu “The 1001st Blakish-Blue Night” un uzstātos ar lekciju “Radīts Latvijā: Imants Ziedonis kā brīvības, prieka un radošuma simbols”. Tāpat Londonā notiks trīs fonda “Viegli” koncerti, kuros piedalīsies fonda mūziķi un draugi – Latvijas Republikas vēstniecībā Lielbritānijā, Ukraiņu sociālajā klubā, kā arī Daugavas Vanagu mītnē “Straumēni”.

 

 

Par Imanta Ziedoņa muzeju

Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” dibināts 2010. gada pavasarī, lai īstenotu fonda patronam – dzejniekam Imantam Ziedonim – tuvu misiju: “Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam jāpalīdz parādīties”. 2015. gada rudenī fonds “Viegli” ar vislielāko atbildību par dzejnieka uzticēto uzdevumu dibina Imanta Ziedoņa muzeju. Par muzeja misiju izvirzīts veicināt jaunradi Latvijā, iedvesmot sabiedrību latviskuma stiprināšanā, kā arī sniegt iespēju interesentiem radošā veidā izzināt sevi un pasauli, balstoties Imanta Ziedoņa (1933-2013) idejās, daiļradē paustajā un viņam tuvajās vērtībās.

 

Imanta Ziedoņa fonds “Viegli”

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube