Otto Ozols, rakstnieks, publicists.

 

Man nereti ir jautājuši — kāpēc tik dedzīgi aizstāvu katalāņus? Draugi, atbilde ir vienkārša — katalāņi ir latvieši.

Varbūt ne burtiskā nozīmē, — viņi dzīvo pie mazliet citas jūras —, bet filozofiskā, Eiropas vērtību visdziļākajā un plašākajā nozīmē — jā, katalāņi ir latvieši!

Katalāņi ir arī somi, igauņi, lietuvieši, norvēģi — tāda pati sevi cienoša Eiropas pamata tauta, kas pelnījusi pašnoteikšanās tiesības. Ne vairāk un ne mazāk kā latvieši, somi, igauņi, norvēģi un citi. Tas, ka mēs šobrīd dzīvojam 21. gs. demokrātiskā Eiropas Savienībā, nav ne mazākajā mērā attaisnojums, lai viņiem to liegtu. Tieši otrādi — mums ir principiāli jāciena fundamentālās tautu pamata tiesības, kas ir arī mūsu valsts, Latvijas Republikas, konstitucionālais, tiesiskais pamatu pamats. Ja mēs to sākam apšaubīt, tad mēs apšaubām Latvijas Republikas valsts tiesiskos pamatus — tautu pašnoteikšanas tiesības.

Visbeidzot vissvarīgākais — ja mēs pieļaujam, ka Eiropā tiek vajāta kāda tauta, tad neizbēgami kādreiz sāks vajāt arī citas tautas. Tā vienu dienu vajāto tautu sarakstā atkal var atgriezties mūsu tauta — latvieši. Tā tas bijis salīdzinoši nesenajā traģiskajā vēsturē. Šodien ES tiek vajāti katalāņi tādēļ, ka viņi ir katalāņi. Mēs nedrīkstam ar to samierināties, jo citādi ar savu cinisko vienaldzību varam atvērt durvis uz nekurieni, kā tas reiz jau notika Eiropas vēsturē, kad tika iztirgoti mazāku tautu likteņi par labu impēriju interesēm un truli augstprātīgai imperiālistu alkatībai. Es ar to nekad nesamierināšos, neklusēšu un nepiekāpšos. Aizstāvot katalāņus, es aizstāvu arī latviešus un citas Eiropas tautas. Esmu piedzīvojis PSRS totalitāros murgus un tādēļ stāvēšu līdz galam, aizstāvot demokrātijas pamata principus, vērtības un cilvēktiesības.

P.S. Katalāņiem teicu, ka viņi varētu būt ceturtā Baltijas republika, — tas nekas, ka pie citas jūras. Viņiem šī ideja patika. Ko Jūs teiktu, ja Katalonija būtu ceturtā Baltijas republika?

 

Foto esmu redzams kopā ar lielu Latvijas draugu, katalāņu mūziķi, diriģentu — Francesc Bitlloch, Katalonijas ceļa pašā sākumā, Katalonijas un Francijas robežpilsētā El Perthus. Un Francesc koris un viņš pats, protams, arī ir dziedājis katalāņu versiju Mārtiņa Brauna himnai “Saule, Pērkons, Daugava”.

 

 

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube