Pērn Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) biedru izsniegtos īstermiņa aizdevumus vairākkārt kopumā pagarināja 25,2% kredītņēmēju, liecina asociācijas apkopotie dati.

Tostarp 19,4% no tiem izsniegtos īstermiņa aizdevumus pagarināja trīs vai vairāk reizes, bet 5,8% to pagarināja divas reizes.

Vienlaikus īstermiņa aizdevumu pērn vienu reizi pagarināja 10,2% kredītņēmēju, bet aizdevumi bez pagarinājuma pērn veidoja 64,7% no kopējā īpatsvara.

Salīdzinot ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) apkopotajiem datiem par nozari kopumā, LAFPA vadītājs Gints Āboliņš sacīja, ka centra apkopotie dati par pusgadu vai gadu, nav iespējams redzēt, vai aizdevums ir pagarināts. Līdz ar to pārskata periodā ir svarīgi skatīties arī kā aizdevumi ir izsniegti un vai tie ir pagarināti.

Atbilstoši asociācijas datiem pērn kopumā vidēji bez kavējumiem atmaksāto aizdevumu īpatsvars bija 88,7% — pirmajā pusgadā tie bija 87,9%, bet otrajā pusgadā tie bija 89,4%. Viņš skaidroja, ka, skatoties Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) apkopotos datus par nozari kopumā, tajos redzami citi rādītāji, kas parāda, ka kredītportfeļa kvalitāte ir zemāka.

Bet šeit ļoti, ļoti būtiski saprast un ņemt vērā, ka tas ir īstermiņa aizdevums uz 30 dienām, kas izsniegts janvārī un februārī. Līdz ar to, apkopojot datus par pusgadu uz jūnija beigām, te noteikti tādu rādītāju nebūs. Tā ir būtiska atšķirība, tāpēc tā skatoties, [kredītportfeļa] kvalitāte šim segmentam pēc PTAC apkopotās informācijas varbūt ir sliktāka.

Vērtējot atteikto aizdevumu īpatsvaru asociācijas biedru vidū, asociācijas vadītājs norādīja, ka pērn bija 69%. Viņš atzīmēja, ka minētais rādītājs pēdējo divu gadu laikā ir pieaudzis, jo 2015. gadā tas bija 55%.

Pēc Āboltiņa teiktā, asociācijas biedru vidū vismazāk izsniegti kredīti personām vecumā no 20 līdz 24 gadiem (12%), savukārt lielāks izsniegto kredītu īpatsvars ir cilvēkiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem (26%) un personām, kam ir 50 gadi vai vairāk (25%).

Aplūkojot pērn LFPA biedru kredītos izsniegto summu, kopumā vidēji aizdevumos tika izsniegti 84,534 miljoni eiro. Pēc Āboltiņa teiktā, patlaban novērojama tendence, ka klienti arvien vairāk izmanto aizdevumus ar atmaksas grafiku un īstermiņa kredītu skaits līdz 30 dienām turpina kristies.

Aizdevumi ar atmaksas grafiku ir ar pieaugošu tendenci. (..) Sabiedrībā, visticamāk, mainās nepieciešamība pēc īstermiņa aizdevumiem.

Latvijas nebanku kreditētāji šodien parakstīja labas prakses kodeksu klientu maksātspējas vērtēšanai. Kodeksa mērķis ir nodrošināt patērētāju tiesību un ekonomisko interešu aizsardzību, ieviest vienotus nozares standartus godīgai komercpraksei un profesionālai rūpībai, kā arī veicināt uz riska novērtējumu balstītu kredītspējas izvērtēšanu.

Āboltiņš žurnālistiem piektdien preses konferencē norādīja, ka tas izdots atbilstoši Negodīgas komercprakses aizlieguma likumam un Patērētāju tiesību aizsardzības likumam. Savukārt tam piemērs izstrādes gaitā tika ņemta no Anglijas regulatora “Financial Conduct Authority”.

Labās prakses kodeksā nebanku kreditētājiem ir noteikti vispārīgie ievērojamie principi un pamatnostādnes, kredītriska pārvaldīšanas politikas un procedūras, kredīta piešķiršanas vispārīgie noteikumi, patērētāja finansiālā analīze un lēmuma pieņemšanas procedūra, kā arī patērētāju kredīta administrēšana.

LAFPA vadītājs norādīja, ka kodeksā ietverti arī faktori, kas jāņem vērā, kad aizdevums tiek atteikts. Tas tiek darīts tādos gadījumos, kad aizdevumu vēlas saņemt 18 līdz 19 gadus veca persona, klienti, kuriem ir ierobežota rīcībspēja, ja kredīta devējs iekšējos noteikumos definējis, ka iegūst šādu informāciju no valsts informācijas sistēmām, kā arī personas, kurām ir aktīvs maksātnespējas process.

Tāpat kredītus neizsniedz, ja patērētājam pēc kredīta devējam zināmo maksājumu segšanas ikdienas izdevumiem nepaliek finanšu līdzekļi vismaz divkāršā garantētā minimālā ienākumu līmeņa (GMI) apmērā, ja klients ir ieļauts to cilvēku sarakstā, kuriem kredīti netiek izsniegti, ja persona izmanto LAFPA bezmaksas vidutāja pakalpojumu pakāpeniskai parādu nomaksai, kā arī citos kredītdevēja noteiktos gadījumos.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus.

 

 

LETA

Saistītās tēmas: aizdevumskreditēšanakredītsStatistika

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube