Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina Saeimas Kārtības rullī noteikt, ka likuma grozījumu iesniedzējiem anotācijā būtu jāinformē, ar kurām sabiedrības grupām vai personām ir notikušas konsultācijas par piedāvātajām izmaiņām, teikts KNAB priekšnieka Jēkaba Straumes vēstulē parlamenta Juridiskajai komisijai.

KNAB priekšlikumus izmaiņām parlamenta Kārtības rullī iesniedzis, lai tiktu izpildītas Eiropas Padomes Starpvalstu pretkorupcijas grupas (GRECO) IV novērtējuma kārtā Latvijai izteiktās rekomendācijas. GRECO attiecīgo ieteikumu izpildē kopš 2012.gada nav panākts progress, norāda biroja pārstāvji.

Birojs rosina papildināt prasības likumprojekta anotācijai, ja to iesniedz Valsts prezidents, Saeimas komisija vai ne mazāk kā pieci deputāti. KNAB piedāvā noteikt, ka likuma grozījumu anotācijā būtu jānorāda arī ar kādām formālām vai neformālām sabiedrības grupām vai privātpersonām, realizējot interešu pārstāvību, ir notikušas konsultācijas par kādu konkrētu tiesību normu.

Tāpat tiek rosināts noteikt, ka šāds pienākums būtu arī deputātiem, iesniedzot komisijai savus priekšlikumus likumprojekta izmaiņām. Birojs aicina Kārtības rullī ierakstīt, ka Saeimas tīmekļa vietnē attiecīgā komisija pirms sēdes publicē vispārpieejamo informāciju par sēdes darba kārtībā iekļautajiem jautājumiem – ziņas par uzaicinātajām personām, saņemtajām vēstulēm un atzinumiem par attiecīgo jautājumu vai likumprojektu, deputātu iesniegtos priekšlikumus un citus dokumentus.

KNAB arī piedāvā noteikt tiesības Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai pēc savas iniciatīvas ierosināt lietu par deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu.

Birojs tāpt rosina papildināt deputātu Ētikas kodeksu ar punktu, ka deputāts ievēro vienlīdzības un atklātības principus saziņā ar formālām un neformālām sabiedrības grupām un privātpersonām, kā arī likumā noteiktajā kārtībā sniedz informāciju par notikušajām konsultācijām ar minētajām personām vai personu grupām. Minētās informācijas slēpšana būtu uzskatāma par ētikas normas pārkāpumu, aicina noteikt KNAB.

KNAB skaidro, ka priekšlikumi sagatavoti saskaņā ar GRECO rekomendāciju ieviest normatīvo regulējumu, kas nosaka kārtību, kādā parlamenta deputāti komunicē ar lobētājiem un citām iesaistītajām pusēm, kas mēģina ietekmēt likumdošanas procesu. Rekomendācija arī paredz pārskatīt un aktualizēt Saeimas Ētikas kodeksu un papildināt to ar praktiskiem pasākumiem, kas sniegtu atbilstošas vadlīnijas un ieteikumus Saeimas locekļiem par regulējumu, kas saistīts ar ētiku un korupcijas novēršanu.

GRECO arī rekomendē tālāk attīstīt un skaidri noformulēt iekšējos Saeimas mehānismus Ētikas kodeksa ievērošanas nodrošināšanai, kā arī interešu konfliktu novēršanai, ar nolūku nodrošināt to aktīvu ieviešanu un efektivitāti.

KNAB norāda, ka iepriekš šie priekšlikumi bija iestrādāti likumprojektā “Grozījumi Saeimas kārtības rullī”, kas tika izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē 2016.gada maijā, un tas tika skaņots ar visām ieinteresētajām institūcijām.

Kā ziņots, Saeima konceptuāli atbalstījusi apjomīgu grozījumu veikšanu parlamenta Kārtības rullī. Parlamenta Juridiskajai komisijai būs jāstrādā ar likumprojekta otrajam lasījumam iesniegtajiem priekšlikumiem.

youtube icon
Abonēt youtube