Saeima ceturtdien trešajā, galīgajā lasījumā skatīs likuma grozījumus, kas ar 2017.gadu pilnveidos sociālā nodrošinājuma sistēmu Černobiļas atomelektrostacijas (ČAES) avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem, liecina parlamenta darba kārtība.

Patlaban ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki saņem atšķirīgu sociālo nodrošinājumu atkarībā no invaliditātes noteikšanas laika – atkarībā no tā, vai tā noteikta pirms vai pēc 2000.gada. Turpmāk ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem, kuriem piešķirta pensija kaitējuma atlīdzības apmērā, tiks aprēķināta gan pensija, gan kaitējuma atlīdzība neatkarīgi no invaliditātes noteikšanas laika.

Plānots mainīt arī līdzšinējo kaitējuma atlīdzības aprēķināšanas formulu. Turpmāk tajā tiks ņemti vērā 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī un personai noteiktā darbspēju zaudējuma pakāpe vai koeficients atbilstoši ģimenes locekļu skaitam, par kuriem ir piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija. Tādējādi tiks novērsti gadījumi, kad persona ar augstu darbspēju zaudējumu, piemēram, 70%, bet zemiem ienākumiem saņem mazāku kaitējuma atlīdzību nekā persona, kurai ir zems darbspēju zaudējums, piemēram, 25%, bet augsti ienākumi.

Kaitējuma atlīdzības apmēru plānots pārskatīt reizi gadā 1.maijā.

Likumprojekts paredz iespēju saņemt kaitējuma atlīdzību arī gadījumos, kad personai piešķirta citas valsts pensija. Šāda iespēja būs, ja pensiju piešķīrusi Eiropas Savienības valsts vai cita valsts, ar kuru Latvijai noslēgts līgums sociālās drošības jomā.

Likumprojektā ietvertos pakalpojumus pārrēķinās no 2017.gada 1.janvāra, un pārrēķināto apmēru izmaksās ne vēlāk kā 2017.gada septembrī.

Informācija : BNS

Publicitātes foto

Saistītās tēmas:

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube