Krievijas prezidents Vladimirs Putins, apmaiņā pret ciešāku ekonomisko sadarbību ar Turciju, no šīs valsts prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana pieprasījis attālināties no Eiropas Savienības (ES) un ASV, uzskata Eiroparlamenta deputāts Artis Pabriks (“Vienotība”).

Politiķis norāda, ka pēdējo gadu notikumi ir pasliktinājuši Turcijas ekonomiku, jo būtiski apsīkusi tirdzniecība un tūrisms, kā arī pasliktinājušās attiecības ar Izraēlu un Krieviju.

“Erdoans ar šo vizīti cenšas atrast kopīgu valodu ar Krieviju, lai atjaunotu ekonomiskās saites ar šo valsti. Savukārt Putins, visticamāk, Turcijai ir pieprasījis ierobežotākas attiecības ar ES, ieturētākas attiecības ar ASV un šo situāciju izmantos, lai vājinātu Rietumvalstis,” spriež Pabriks.

“Abu valstu prezidentu tikšanās, par kuru tika izziņots īsi pēc neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma Turcijā, politiski ir ļoti interesants solis, taču uzskatu, ka galvenais iemesls bija ekonomisks. Pēdējo gadu laikā Turcijai bija sliktas attiecības ar Izraēlu, ar Krieviju, un tas ir pasliktinājis Turcijas ekonomiku, jo būtiski apsīkusi tirdzniecība un tūrisms. Erdoans ar šo vizīti cenšas atrast kopīgu valodu ar Krieviju, lai ekonomiskās saites atjaunotu,” norāda Pabriks.

Tajā pašā laikā Pabriks norāda, ka Turcija ir NATO dalībvalsts līdz ar to rietumvalstīm attiecības ar Turciju jāveido ļoti uzmanīgi, lai cik pretrunīgas tās pēdējo gadu laikā no ES puses arī nebūtu bijušas:

“ES ir jāturpina sekot līdzi notikumu attīstībai Turcijā, jāturpina atbalstīt partijas, kas ievēlētas Turcijas parlamentā, jo šajā valstī ir daudz iedzīvotāju – rietumnieciski un demokrātiski orientēti, kuri bija pret apvērsumu, bet tajā pašā laikā nav Erdogana politikas atbalstītāji. Svarīgi, vai Erdogans šo apvērsumu neizmantos, lai nostiprinātu savu autoritāro varu un spēku Turcijas iekšpolitikā, kas varētu vājināt Turcijas rietumniecisko orientāciju,” saka Pabriks.

Tāpat bijušais Latvijas ārlietu un aizsardzības ministrs uzskata, ka ES nepietiekami aktīvi reaģējusi uz apvērsuma mēģinājumu Turcijā, ko liela daļa Turcijas politiskās elites un sabiedrības ir “ņēmusi ļaunā”. Viņš daļēji to skaidro ar atvaļinājumu laiku, jo politiķi nepiedalās politiskajos procesos tik aktīvi, cik tas būtu nepieciešams. Tajā paša laikā viņš norāda, ka pasivitāte var negatīvi atsaukties uz turpmākajām ES un Turcijas attiecībām.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: Eiropas SavienībaPutinsTurcija

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube