Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar paziņojumu saistībā ar Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas gadskārtu 23. augustā, kurā Eiropas mērogā tiek atzīmēta visu totalitāro un autoritāro režīmu upuru piemiņas diena.

Paziņojumā, kuru Briselē EK vārdā pirmdien publicēja EK pirmais viceprezidents Franss Timmermanss, Eiropas Savienības (ES) tieslietu komisāre Vera Jourova un izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta komisārs Tibors Navračičs, ir teikts, ka šī piemiņas diena liek atcerēties mācības, kas gūtas no šīs Eiropas vēstures tumšās lappuses, kāda bija šī pakta parakstīšana starp Padomju Savienību un nacistisko Vāciju.

EK šajā paziņojumā atgādina sabiedrībai, ka 1939. gada 23. augustā Padomju Savienības ārlietu ministrs Vjačeslavs Molotovs un Vācijas ārlietu ministrs Joahims Ribentrops parakstīja paktu, kas atnesa “desmitiem miljonu cilvēku deportācijas, spīdzināšanas un slepkavības totalitāro režīmu laikā”.

Eiropas Parlaments 2008. gadā pasludinājis Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas gadskārtu 23. augustā par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu.

“Rīt, 77 gadus pēc pakta parakstīšanas, mēs pieminēsim visus totalitāro un autoritāro režīmu, kas 20. gadsimtā atstājuši rētas daļā Eiropas, upurus. Totalitāro un autoritāro režīmu upuru Piemiņas diena Eiropas mērogā saglabā upuru piemiņu dzīvu un godina viņus. Ši pieminēšana arī palīdz mums atcerēties mācības, kas gūtas no šīs tumšās lappuses Eiropas vēsturē,” teikts EK paziņojumā.

“Laimīgā kārtā šodienas eiropiešu jaunās paaudzes nav pieredzējušas dzīvi totalitārā vai autoritārā režīmā. Tomēr mēs nekad nedrīkstam uzskatīt mūsu brīvības par pašsaprotamām. Tāpēc vēsturiskās atmiņas saglabāšana un mūsu uzticība demokrātijai, pamattiesībām un likuma varai paliek svarīgāka nekā jebkad agrāk,” teikts paziņojumā.

“Atmiņai par Eiropas vēsturi ir jāveicina mūsu apņēmība cīnīties par mūsu kopīgajām vērtībām un principiem,” teikts EK paziņojumā.

 

 

Info: BNS

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube