Naftas tirgus pamazām virzās uz līdzsvara pusi, jo jēlnaftas krājumi mazinās, pieprasījums ir veselīgs, bet piedāvājums sarūk. Tādēļ ir spēkā prognozes par naftas cenu atgūšanos turpmākajos divos gados (2017. un 2018.gadā), respektīvi USD 55 un USD 60. Šā gada trešajā un ceturtajā ceturksnī naftas vidējās cenas prognoze ir USD 50. Prognoze ir pazemināta par USD 5, jo jēlnaftas krājumu sarukuma temps ir bijis lēnāks un aktivizējusies ASV naftas ieguves urbumu skaits.

Pieaugot naftas cenai, ASV atsācies urbumu skaita kāpums. Taču līdz šim tas ir bijis nepietiekams, lai lauztu kopējās tendences. Gada pirmajā ceturksnī ASV slānekļa uzņēmumi ievērojami samazināja aktivitātes apjomus. Tomēr, tā kā naftas cena ir pieaugusi, ir pazīmes par nelielu aktivitātes palielināšanos. Kopš maija beigām naftas urbumu skaits ir pieaudzis par 90 jeb 28%. Ir palielinājies arī šo uzņēmumu budžeti, tomēr investīciju tēriņi, salīdzinājumā ar gadu iepriekš, joprojām ir par 50% zemāki.

Pasaules naftas tirgus 2017.gadā varētu svārstīties starp atrašanos līdzsvarā un deficītu līdz 1miljonam barelu jeb 1% no pieprasījuma. Ja šāds deficīts saglabāsies visa gada garumā, krājumu apjomi samazināsies līdz ierastam līmenim. 2017.gadā galvenie riski būs saistīti ar lielāku kritumu ne OPEC valstīs un tādās valstīs kā Nigērija, Lībija, Angola u.c.

Ne-OPEC: Straujais uzplaukuma posms, kas bija vērojams no 2013. līdz 2015.gadam, šogad noslēdzies un ieguve sarūk. Ieguves apjomi saruks arī turpmāk, kam pamatā ir strauji samazinātās investīcijas.

OPEC ražošanas apjomi jūlijā bija tuvu rekordam. Ieskaitot Gabonu kā OPEC locekli, ražošanas apjomi bija 33.2 miljoni bareli. OPEC naftas ieguves apjomi nākamgad varētu pieaugt līdz vidēji 33.3 miljoniem barelu.

ASV slānekļa nozare atgūstas un tas ir noticis straujāk nekā gaidīts. Pēdējo trīs mēnešu laikā ir izveidoti 90 jauni urbumi un uzņēmumu budžeti piesardzīgi pieaug. Tomēr tas ir nepietiekami, lai apstādinātu ieguves krišanos. Taču nozare ir elastīga un būs efektīvs instruments naftas cenu kāpuma ierobežošanai nākotnē.

Pieprasījuma pieaugums ir tuvu vēsturiskajām normām un tiek prognozēts, ka nākamgad tas kāps par 1.4%. Šogad kāpums ir veselīgs – 1.5%.

Pēdējo divu gadu laikā strauji augošie naftas krājumi, šogad ir saglabājušies stabili, norādot uz to, ka tirgus kopumā ir līdzsvarots. Tomēr OECD jēlnaftas un produktu krājumi ir rekordaugstā līmenī. Lai tie atgrieztos ierastā līmenī, ir nepieciešams 1% pasaules naftas piegādes deficīts vismaz gada garumā.

Nākamgad, visticamāk, tirgus svārstīsies starp līdzsvaru uz deficītu līdz 1 miljonam barelu jeb 1% no pieprasījuma. Tomēr arī nenoteiktība ir vērā ņemama. Tas ir, neskaidrība par ne OPEC piegādes apjomu stabilitāti un atsevišķiem OPEC dalībniekiem. Ja, piemēram, Lībija un Nigērija atdzīvinās ieguvi, tirgū varētu atgriezties pārpalikums.

Informācija: AS “SEB banka”

Saistītās tēmas: PārprodukcijaPrognozesSEB banka

youtube icon
Abonēt youtube