Valsts kontrole (VK) sola rūpīgi sekot līdzi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mehanizācijas projekta īstenošanai līdz tā noslēgumam, informēja VK.

Iestāde norāda, ka aizsardzības jomas budžeta izlietojuma atbilstības pārbaude ir neatņemama VK revīziju darba sastāvdaļa. Piemēram, 2015. gada revīzijā ar Aizsardzības ministrijas 2015. gada pārskata sagatavošanas pareizību VK izvērtēja līdzekļu izlietojuma atbilstību NBS nozīmīgākajām attīstības prioritātēm, tostarp jautājums par kājnieku mehanizācijas projekta attīstību bija viens no VK īpaši izvērtējamiem jautājumiem.

Arī patlaban, ņemot vērā projekta nozīmi valsts aizsardzības spēju attīstībā un šī projekta sarežģītību, ir svarīgi šī projekta ieviešanu novērtēt kompleksi, uzsver VK. Tāpēc iestāde sola arī turpmākajās revīzijās līdz pat projekta pabeigšanai sekot līdzi projekta aktivitāšu norisei un ar to saistīto valsts budžeta līdzekļu izlietojumam.

VK arī ir nosūtījusi atbildi Saeimas deputātam Andrejam Elksniņam (S), kurš bija vērsies iestādē ar lūgumu sākt pārbaudi par valsts aizsardzībai atvēlēto 250 miljonu eiro izlietojumu Latvijas armijas mehanizācijas projektam. Tomēr atbildes saturu VK nevarot izpaust, jo tas tiek aizsargāts kā informācija dienesta vajadzībām.

Jau ziņots, ka 2014. gada septembrī tika noslēgts starpvaldību pirkuma līgums par Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo 123 tehnikas vienību iegādi. Bruņutehniku bruņotie spēki saņems laikā no 2016. līdz 2020. gadam.

Iepirkumā ir pieci bruņutehnikas modeļi. Latvija iegādāsies kaujas vadības nodrošināšanas bruņutransportierus, kuri aprīkoti ar kaujas vadības sistēmu un 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, kā arī izlūkošanas kaujas mašīnas, kas bruņotas ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, tostarp vieglo tanku, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem.

Tāpat tiek pirkti arī bruņutransportieri, kuri aprīkoti ar 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, un medicīnas bruņutransportieri, kuri aprīkoti ar pirmās medicīniskās palīdzības komplektu un paredzēti līdz četru gulošu ievainoto pārvadāšanai no kaujas lauka līdz ievainoto savākšanas punktam.

Bruņotie spēki saņems arī evakuācijas un remonta bruņutransportierus, kas aprīkoti ar vinčām un instrumentu komplektu transporta pārvietošanai un pirmā līmeņa remontam, kā arī 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai.

Pirmās četras kāpurķēžu bruņumašīnas Latvijai tika piegādātas jau 2015. gada septembrī un tiek izmantotas tehniķu un mehāniķu, kā arī karavīru apmācībai vienībās Ādažu bāzē. Līdz šim Latvija bija viena no NATO dalībvalstīm, kurai nebija savas bruņutehnikas.

Informācija: BNS

Publicitātes foto

Saistītās tēmas: BNSNATOvalsts

youtube icon
Abonēt youtube