No šodienas līdz 25. septembrim Rīgā norisināsies astotais starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit“, kura laikā apmeklētājiem būs iespēja apskatīt vērienīgu laikmetīgās mākslas izstādi un apmeklēt plašu pasākumu programmu.

Festivāls šogad pievērsīsies akupunktūrai kā metaforai mūsdienu sabiedrības sāpīgo punktu noteikšanai un pulcēs aptuveni 30 latviešu un ārvalstu māksliniekus, to vidū Miķeli Fišeru, Ati Jākobsonu, Ievu Krauli, Agnesi Krivadi un Kati Krolli, Linardu Kullesu, Katrīnu Neiburgu, Arturu Virtmani, Reini Virtmani un Kasparu Groševu, informēja Laikmetīgās mākslas centra pārstāve Anda Boluža.

Kā galvenā norises vieta izvēlēta K.K. fon Stricka villa Aristida Briāna ielā 9.

Festivāla kuratore Inga Lāce skaidroja, ka sabiedrības pēdējo gadu aizraušanās ar netradicionālo medicīnu un ezotēriku tiek aplūkota kritiski, vērtējot, ka aizvien biežāk notiek dažādu sākotnēji spirituālu prakšu, piemēram, jogas, komercializācija. Tajā pašā laikā festivāls pievēršas ezotēriskām idejām kā kontrkultūras parādībai, akcentējot to holistisko potenciālu.

“Nav pārsteigums, ka arī daudzi mākslinieki savos darbos izmanto atsauces uz spirituālisma un ezotērikas praksēm, gan meklējot radošus impulsus, gan ironiski atsaucoties uz mūsdienu sabiedrības apsēstību ar “jauno garīgumu”. Izstādē varēs izsekot šamaņu un raganu zintīm, ļauties hipnozei, iepazīties ar psihotropo augu iedarbību, meditēt pie maģiskiem simboliem, kā arī atmaskot mūsdienu finanšu tirgus burvju trikus,” vēstīja kuratore Solvita Krese.

Apmeklētājiem festivāls piedāvās iespēju redzēt Ņujorkā strādājošā latviešu mākslinieka Artura Virtmaņa darbu “Izgaist fantāzijā”, kuru viņš radījis speciāli festivālam. Mākslinieks, kura daiļradi raksturo instalācijas, zīmējumi un papīra arhitektūra un kuru interesē tādas tēmas kā entropija un melanholija, šoreiz pievērsies grimstoša kuģa tēlam. Izstādē eksponētais fantastiskais kuģa apjoms liks aizdomāties par ticību, kurai sekojot iespējams ciest arī neveiksmi, atgādinās leģendas par Bermudu trīsstūri un stāstus par Robertu Skotu un viņa ekspedīcijām uz Antarktīdu, kā arī aicinās ieskatīties nebūtībā, kur sastopami dažādi mitoloģiski tēli un gari.

Festivālā būs aplūkojams itāļu mākslinieces Kjāras Fumajas darbs “Ļauno garu grāmata”, kas veidots, kā autore norāda, ar slavenās 19. gadsimta ekstrasenses Euzapijas Paladīno palīdzību. Māksliniece spēlējas ar spiritisma praksi un atribūtiem, piemēram, uz apaļa galda aizdegtu sveci, stikla bumbu, automātiskās rakstības praktizēšanu, un pievēršas garu izsaukšanas seansiem.

Savukārt festivāla viesis – mākslinieks Markoss Lutjenss – savā radošajā darbā pievēršas apziņas pētījumiem un praktizē hipnozi ar nolūku izraisīt skatītājā ķermenisku mākslas darba pieredzi. Apmeklētāju prātos tiek ierīkotas bezgalīga apjoma un formas izstādes.

Papildus festivāla programmai, kas norisināsies K.K. fon Stricka villā, no 11. septembra Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā būs apskatāms Londonā un Amsterdamā strādājošā mākslinieka Florisa Šēnfelda darbs “Īss ieskats Damagomi grupas vēsturē”, kas ietver gan reālas vēsturiskas liecības, gan safabricējumus par Damagomi grupu, spirituālistu un akadēmiķu kopu, kas darbojusies Ziemeļkalifornijā no 20. gadsimta 20. gadiem līdz 70. gadu beigām. Oriģināls un rekonstrukcija darbā tiek izmantoti pamīšus, un robežšķirtne starp tiem ar nolūku ir padarīta neskaidra.

Jau ziņots, ka starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit” radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz mūsdienu pasaules aktualitātēm, apzinot dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Ik gadu festivālam, kas pulcē līdz 15 000 apmeklētāju, tiek izvēlēta jauna norises vieta – kāda no Rīgas tukšajām ēkām, tādā veidā iezīmējot tās potenciālu un iespējamās attīstības stratēģijas.

 

 

Info: BNS

Saistītās tēmas: FestivlsLaikmetīgā MākslaSurvivalKIT

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube