Izrādās, ka rotaļu laukuma izbūves tehniskais direktors neesot bijis informēts par to, ko un cik daudz var novietot uz sabrukušā lielveikala “Maxima Latvija” jumta, ceturtdien izskanēja Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā skatāmajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā.

Tiesa ceturtdien uzklausīja firmas “Ksil Baltic” tehnisko direktoru, kurš uzraudzīja darbu procesu uz jumta. Viņš stāstīja, ka uz jumta nedrīkstēja uzkrāt materiālus, kas šajā zonā nav nepieciešami. Pēc viņa paustā, drošības noteikumus viņš ātrumā pārlasīja, taču, kaut arī bija atbildīgs par darba aizsardzības jautājumiem, par to, ko, cik daudz un kādā veidā var novietot uz jumta viņš nebija informēts.

Vienlaikus tehniskais direktors norādīja, ka visas konstrukcijas tika izvietotas pēc plāna, ar kuru viņš bija iepazinies. Liecinieks no projekta bija iepazinies ar vienu lapu – kurā atradās rotaļu laukuma plāns.

Arī liecinieks, “Ksil Baltic” darbinieks un rotaļu laukuma jumta montieris norādīja, ka nobīdes no plāna nebija.

Divi citi liecinieki, kas dažādos periodos vadīja autoceltni, kas novietoja dažādus materiālus uz lielveikala jumta, norādīja, ka visus pacelšanas darbus veica pēc mutiskiem norādījumiem.

Tiesa ceturtdiena uz sēdi bija aicinājusi ierasties sešus lieciniekus, no kuriem ieradās četri, līdz ar to tika pasludināts pārtraukums līdz 27. septembra, plkst. 10:00.

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī “Maxima” darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: ēkasjumtsMaximaTiesa

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube