Ticam, ka kaut reizi dzīvē esat saskārušies ar tā sauktajām čūlām mutes iekšpusē, kuras sāp, ēdot, runājot vai pat vienkārši neko nedarot. Dažkārt sāpes mēdz būt tik spēcīgas, ka var jūs pamodināt pat no visdziļākā miega. Par laimi, šīs čūlas nav lipīgas, bet tas ir arī vienīgais pozitīvais, kas saistīts ar šīm čūlām.

Sāksim ar to, ka šīs čūlas nevajag jaukt ar aukstumpumpām. Čūlas galvenokārt veidojas mutes iekšpusē – mīkstajos audos, piemēram, lūpu iekšpusē, vaigos, smaganās vai uz mēles. Toties aukstumpumpas ir pūšļaini veidojumi mutes ārmalās, ko galvenokārt izraisa Herpes vīruss.

Šīs mutes čūliņas lielākoties ir baltas, apaļas un ar “dusmīgu” sarkanu apli ap tām. Parasti nepieciešama viena līdz divām nedēļām, lai tās kārtīgi sadzītu, atkarībā no to lieluma. Ja čūla ir paliela, tas var aizņemt teju trīs nedēļās, līdz būsi pilnībā no tām ticis vaļā.

Līdz šim nav bijis īsti skaidrs cēlonis, kādēļ tā veidojas, taču galvenokārt tās var veidot nelielas traumas mutē, piemēram, sakosts vaigs, kairinājumi mutē, stress, uztura trūkums, jutīgums pret pārtiku vai alerģija. Vainojamas arī hormonu izmaiņas, ģenētiskais faktors, vāja imūnsistēma un divas X hromosomas – sievietes biežāk cietīs no čūlām, nekā vīrieši.

Ja nācies cīnīties ar šīm čūlām pašu spēkiem, tad zināsi, ka lielākoties aptiekās nopērkamie gēli, kas ārstē šīs čūlas, garšo riebīgi un mutē paliek nepatīkama garša. Tādēļ piedāvājam dažus mājas līdzekļus, kas spēs palīdzēt remdēt sāpes un iespējami ātrāk atbrīvoties no tām.

1. Izvairies no skābiem un cukurotiem produktiem.

Tiklīdz jūti, ka mutē sāk veidoties šis “briesmonis”, uz brīdi atliec malā savu ikrīta apelsīnu sulas glāzi vai citronūdeni. Skābes var vēl vairāk kairināt radušās čūlas, izraisot dedzinošu sajūtu un pagarinot dzīšanas procesu. Un atceries, ka mutē esošās baktērijas, cukurus pārveido par skābēm, tādā veidā paildzinot visu dzīšanas procesu.

2. Ik pa reizei paskalo muti ar sālsūdeni.

Šo metodi iesaka zobārsti, kaut arī garša nav patīkama, rezultāti redzami. Sāls attīra un nomierina sāpošo čūlu, palīdzot to ārstēt, un uz brīdi noņem sāpes kā anestēzija. Brīdinām: pirmajā mirklī šis skalošanas process būs ļoti sāpīgs, taču, kad sāls šķīdums iedarbosies, kļūst vieglāk. Ņem tējkaroti sāls un izšķīdini krūzē ar ūdeni un tad skalo.

3. Nomaini zobu pastu.

Saskaņā ar “Mayo” klīnikas pētījumiem, zobu pastās un mutes skalošanas līdzekļos atrodama viela – nātrija laurilsulfāts, kuru parasti izmanto putu veidošanā, un šī viela var veicināt čūlu veidošanos. Izvēlies no sulfātiem, kas atrodas zobu pastās, tādā veidā samazināsi čūlu veidošanos, un tās nebūs tik sāpīgas.

4. Skalo ar dzeramo sodu.

Šī ir alternatīva sāls ūdenim. Soda ir sārmaina, un tā palīdz neitralizēt skābo vidi mutē, kas nepārtraukti kairina slimo vietu, tajā pašā laikā tīrot un nomierinot to. Izmanto tējkaroti sodas, sajauc to ar krūzi silta ūdens un pāris reizes dienā ar to skalo muti.

5. Izmēģini ūdeņraža peroksīdu.

Ūdeņraža peroksīds ir antiseptisks līdzeklis, tātad tas tīra un veicina dzīšanu, taču tas nemēdz apdedzināt, kā to var izdarīt pārāk koncentrēts sāls ūdens. Tas momentā noņem sāpes un padara muti tīru. Ūdeņraža peroksīds ir atrodamas arī dažādos mutes gelos, kas paredzēti šādiem gadījumiem. Tādēļ, kāpēc gan neskalot uzreiz ar šo šķīdumu? Izmanto pusi glāzes ar ūdeni, otru pusi peroksīdu un skalo pāris reizes dienā.

6. Izmēģini magnija hidroksīdu.

Šī viela tiek izmantota, lai risinātu dažādas gremošanas trakta un aizcietējumu problēmas. Taču, kā izrādās, tā var būt labs palīgs cīņā ar čūlām. Tāpat kā sodā, arī magnija hidroksīds ir sārmains, kas gluži kā soda, neitralizē skābu vidi jūsu kuņģī. Šajā gadījumā tas var neitralizēt skābo vidi mutē. Šī viela veido pāri čūlai tādu kā plēvi, kas uz laiku pasargā no kairinājuma. Šo vielu vari izmantot mutes skalošanai vai nelielu daudzumu pulverīša ar vates kociņu uzliec uzreiz uz sāpošās vietas.

 

Saistītās tēmas: čūlasmutesāpīgiskalošanaveselība

Komentāri 59

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube