Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) pēc tikšanās ar AS “Rīgas Centrāltirgus” (RCT) valdes priekšsēdētāju Andri Morozovu sola pastiprināt tirgotāju kontroli, informēja Zemkopības ministrija (ZM).

ZM norāda, ka šobrīd RCT tirgotāji un pārtikas preču piegādātāji veic dažādas nelikumības, no ārvalstīm ievesto lauksaimniecisko produkciju uzdodot par Latvijā audzēto, piemēram, zemenes, tomātus un citus produktus, kā arī patērētājiem pārdodot nezināmas izcelsmes pārtiku un nemaksājot nodokļus.

Tikšanās laikā Dūklavs apliecināja RCT vadībai, ka ZM, Pārtikas veterinārais dienests (PVD) un Latvijas lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas ir gatavas iesaistīties, lai palīdzētu sakārtot tirdzniecību RCT.

“Galvenā atbildība par notiekošo Rīgas Centrāltirgū ir jāuzņemas tirgus saimniekam, kas tālāk organizē tirgus darbību un nodrošina tajā kārtību. No savas puses mēs esam gatavi plašāk iesaistīt PVD, lai mazinātu gadījumus, kad pircējiem kā Latvijā audzētā produkcija tiek pārdota citās valstīs ražotā. Tāpat ZM rosinās virkni izmaiņu normatīvajos aktos, kas samazinās krāpnieciskos gadījumus Rīgas Centrāltirgū, citos tirgos Latvijā un citās līdzīgās tirdzniecības vietās,” sacīja Dūklavs.

ZM sagatavos izmaiņas normatīvajos aktos, lai noteiktu, ka tirgus pārvaldītājam ir pienākums prasīt no tirgotāja, kas tirgo pašu ražotu lauksaimniecības produkciju, informāciju par realizējamām pārtikas precēm un to izcelsmi, kā arī attiecīgās pašvaldības, kur lauksaimnieciskā produkcija ražota, izsniegto izziņu par zemes piederību un tās izmantošanas veidu.

Tāpat tirgus pārvaldītājam būs jāpārbauda šī informācija, ja radīsies aizdomas par sniegtās informācijas patiesumu, norāda ZM.

Savukārt pašvaldībām būs jāizsniedz izziņas par zemes piederību un tās izmantošanas veidiem tirdzniecības dalībniekam, kas plāno tirgos un citās līdzīgās tirdzniecības vietās pārdot paša ražoto lauksaimniecības produkciju. Izsniedzot šīs izziņas, pašvaldības varēs izmantot Lauku atbalsta dienesta (LAD) datubāzi par tirdzniecības dalībnieka pašu audzētās produkcijas sortimentu un tam izmantoto zemes platību. LAD ir dati par zemniekiem, kas audzē lauksaimniecisko produkciju vismaz viena hektāra un vairāk platībā. Savukārt tos ražotājus, kas lauksaimniecisko produkciju audzē mazākās platībās, būs jāpārbauda (kas, kur un kādā platībā tiek audzēts) pašvaldībām.

RCT valdes priekšsēdētājs uzsvēra, ka ir gatavs uzlabot RCT sadarbību ar PVD, arī ar Valsts augu aizsardzības dienestu, Valsts ieņēmumu dienestu un Iekšlietu ministrijas dienestiem, lai panāktu pircēju krāpšanas gadījumu izskaušanu RCT, kā arī nodokļu nomaksu par visiem tirdzniecības darījumiem atbilstoši normatīvu prasībām, tostarp tikšanās un situācijas analīze turpmāk plānota regulāri.

RCT vadītājs apsolīja, ka turpmāk RCT veiks padziļinātas tirgotāju pārbaudes un vairāk popularizēs Latvijas zemnieku produkciju, arī “Zaļās karotītes” produktus. Morozovs aicināja Latvijas lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas rosināt lauksaimniekus vairāk iesaistīties tirdzniecībā RCT, lai pie patērētājiem nonāktu vairāk Latvijā ražoto augļu, dārzeņu un citu vietējās izcelsmes produktu.

Informācija un foto: BNS

Saistītās tēmas: centrāltirgusdūklavsKontrole

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube