Piektdienas vakarā Islandes varasiestādes iedarbinājušas ārkārtas rīcības plānu, bažījoties par drīzumā iespējamu izvirdumu vienā no salas lielākajiem un bīstamākajiem vulkāniem Katla, vēsta vietējie plašsaziņas līdzekļi.

Foto: thesun.co.uk

Dažas stundas iepriekš Islandes meteoroloģijas dienests vulkānam piešķīra dzelteno aviācijas kodu, kas nozīmē, ka vulkāns izrāda paaugstinātu aktivitāti, bet nav pazīmju, kas liecinātu par neizbēgamu izvirdumu.

Ceturtdien un piektdien Katlas apkaimē reģistrēti pāris simti zemestrīču, taču to spēks nav pārsniedzis šā gada 29.augustā notikušo zemestrīču stiprumu – tās bija lielākās kopš 1977.gada.

Speciālisti prognozē, ka iespējami trīs scenāriji. Seismiskā aktivitāte Katlas vulkānā var izbeigties, neatstājot nekādas sekas. Iespējams neliels izvirdums, kas neizlaužas ledāja virspusē, bet izraisa plūdus. Trešā varbūtība ir spēcīgs izvirdums, kas izkausē ledāju, rada lielus plūdus un pelnu mākoni.

Jau ziņots, ka pēdējais Katlas izvirdums, kas pārrāva kalnu sedzošo ledus kārtu, bija 1918.gadā. Islandes meteoroloģijas dienests norāda, ka izvirduma sākumu un spēku nav iespējams prognozēt, bet nav šaubu, ka agrāk vai vēlāk tas notiks. 1918.gada izvirdums bija desmit reižu spēcīgāks par Eijafjadlajegidla vulkāna izvirdumu 2010.gada martā, kas izraisīja plašu satiksmes haosu Eiropā.

Katlas izvirdums tiek gaidīts jau kopš 1999.gada, kad arī tika novērota paaugstināta seismiskā aktivitāte. Bažas par gaidāmu izvirdumu pastiprinājās pēc Eijafjadlajegidla izvirduma, jo diviem iepriekšējiem Eijafjadlajegidla izvirdumiem sekoja Katlas pamošanās.

Islandes prezidents jau 2010.gadā brīdināja Eiropu, ka tuvojas Katlas izvirdums un ka Eiropas valdībām un aviokompānijām ir jāizstrādā rīcības plāns gadījumam, ja liels pelnu mākonis izplestos pār Eiropu.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: IslandeizvirdumsKatlas vulkānslava

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube