Katrs otrais pusaudzis ir saņēmis telefonā vienaudža kailfoto, aptaujā secinājis “Centrs dardedze”.

Kā informēja organizācijā, puse no gandrīz 700 aptaujas dalībniekiem norādīja, ka viņiem kāds ir pārsūtījis vai parādījis cita vienaudža kailfoto, taču ar vecākiem jaunieši šādas tēmas pārrunā reti.

Aptaujā noskaidrots, ka ar seksuāla rakstura bilžu izplatīšanu saskaras liela daļa pusaudžu. Teju katrs desmitais jeb 9% aptaujāto kailfoto kādam nosūtījuši paši, bet 64% jauniešu pazīst vismaz vienu pusaudzi, kurš nosūtījis savu kailfoto citam.

Vienlaikus attēli jauniešu vidū tiek ļoti aktīvi izplatīti, norāda centrā. Teju katrs desmitais jeb 9% pusaudžu atzīst, ka paši ir pārsūtījuši tālāk cita jaunieša kailfoto, bet savā telefonā cita pusaudža kailfoto saņēmuši 42% aptaujāto. Uz jautājumu, “vai kāds tev ir pārsūtījis vai parādījis cita pusaudža kailfoto”, apstiprinoši atbildēja 49% pusaudžu.

Lielākā daļa jeb 90% no pusaudžu vecākiem ir norādījuši, ka intīma rakstura bilžu sūtīšanas riskus bērniem vajadzētu skaidrot ģimenē, un 48% vecāku norāda, ka ar bērniem to ir pārrunājuši. Turpretī no pusaudžiem tikai 20% norāda, ka vecāki ar viņu runājuši par “sekstinga” riskiem. Visvairāk jaunieši smeļas informāciju no medijiem un sociālām kampaņām – 58%. Ar trešo daļu pusaudžu par šo tēmu runājuši skolotāji.

Savukārt 19% aptaujāto nav saņēmuši nekādu informāciju par savu bilžu sūtīšanas riskiem, savukārt par vienaudžu bilžu izplatīšanas riskiem nekādā veidā nav informēti 33% pusaudžu.

Atbildot uz jautājumu, ko pusaudži darītu gadījumā, ja viņu kailfoto nonāktu internetā, liela daļa jauniešu jeb 41% norādīja apņemšanos vērsties policijā, savukārt saviem vecākiem par notikušo izstāstītu tikai 30% pusaudžu. Katrs ceturtais jaunietis atzina, ka nezina, kā rīkoties. Vecāki šādā gadījumā visbiežāk censtos bērnu nomierināt, vērstos policijā vai “Drošāka interneta centrā”, un zīmīgi, ka 14% vecāku paustu nosodījumu par šādu attēlu uzņemšanu un nosūtīšanu.

Ja pusaudži tiktu šantažēti par bilžu publicēšanu, 52% būtu gatavi vērsties policijā, bet pie vecākiem vērstos 36% aptaujāto. Turpretī no vecākiem 90% pauda apņēmību šādā gadījumā meklēt palīdzību policijā.

Pēc speciālistu ieteikumiem, vēlamākā rīcība pusaudžu bilžu publicēšanas gadījumā ir izstāstīt par to vecākiem un konsultēties ar “Drošāka interneta centru” attēlu izņemšanai, savukārt draudu gadījumā kopā ar vecākiem jāvēršas policijā, nekavējoties pārtraucot komunikāciju ar draudu izteicēju.

Aptauja veikta “Centrs Dardedze” informatīvajā kampaņā “Es tikai pārsūtīju” šī gada septembrī. Aptaujā piedalījās 684 pusaudži vecumā no 12 līdz 17 gadiem un 120 pusaudžu vecāki. Kampaņas mērķis ir skaidrot pusaudžiem un viņu vecākiem intīmu attēlu pārsūtīšanas riskus un jauniešu atbildību par šādu bilžu izplatīšanu. Plašāka informācija par kampaņu pieejama mājaslapā “centrsdardedze.lv/parsutiju”.

Informācija: BNS

Foto: Pixabay.com

Saistītās tēmas: kailfotomobilie telefonipusaudži

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube