Igaunijas jaunā prezidente Kersti Kaljulaida pirmdien stājās valsts galvas amatā.

Kaljulaida parlamentā deva prezidenta zvērestu.

Vakarā Kaljulaida, kas ir pirmā sieviete Igaunijas prezidenta amatā, un līdzšinējais valsts galva Tomass Hendriks Ilvess rīkos kopīgu pieņemšanu.

Jau ziņots, ka Igaunijas parlaments par prezidenti Kaljulaidu ievēlēja pagājušo pirmdien. Pie partijām nepiederošā Kaljulaida bija parlamentā pārstāvēto partiju kompromisa kandidatūra, jo pirms tam prezidentu nevarēja ievēlēt ne parlaments augustā, ne elektoru kolēģija septembrī, tāpēc, ka neviens no kandidātiem nespēja iegūt ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu.

Kaljulaida dzimusi 1969.gadā. 1992.gadā beigusi Tartu universitātes Bioloģijas fakultāti, bet 2001.gadā šajā pašā augstskolā aizstāvējusi maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. 1999.gadā kļuvusi par toreizējā premjera Marta Lāra padomnieci ekonomikas jautājumos, bet 2002.gadā iecelta par Igaunijas valsts energokompānijas “Eesti Energia” Iru koģenerācijas elektrostacijas vadītāju. No 2004.gada – Igaunijas pārstāve Eiropas Revīzijas palātā.

Ilvesa otrais piecu gadu amata termiņš noslēdzās svētdien. Konstitūcija viņam liedza kandidēt uz trešo prezidenta amata termiņu pēc kārtas.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: amatsIgaunijaprezidente

youtube icon
Abonēt youtube