Veselības ministre Anda Čakša: “Nekas labāks par vakcīnu nav izdomāts – ar vienas injekcijas palīdzību mēs varam izglābt pacientu no saslimšanas, tās izraisītajam komplikācijām un nāves gadījumiem, kas rodas gripas komplikāciju dēļ. Tāpēc šogad iedzīvotājiem būs pieejams lielāks vakcīnu skaits, kā arī pieejamība tiks monitorēta katru nedēļu, lai mēs būtu droši, ka vakcīnu nepietrūks! Tāpat es aicinu pievērst šai problēmai uzmanību arī darba devējus – viens no veidiem, kā saglabāt savu darbinieku darba spējas gripas sezonā, ir nodrošināt tiem vakcināciju pret gripu. Jo īpaši par to ir jādomā ārstniecības iestādēs, lai nepastāvētu riski, ka pacients varētu saslimt ar gripu medicīnas iestādē.”

Katru gadu gripu pārslimo aptuveni 10% iedzīvotāju. Lai gan lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, iespējama arī smaga saslimšana ar nopietnām sekām. To pierāda arī ikgadējā SPKC veiktā gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa rezultāti. Aizvadītajā, 2015./2016.gada gripas sezonā, monitoringa ietvaros saņemta informācija par 2082 stacionētiem pacientiem gripas un gripas izraisītās pneimonijas gadījumos. 2015./2016.gada gripas sezonā SPKC saņemta informācija par 70 gripas izraisītiem nāves gadījumiem.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā prof. Uga Dumpis uzsvēra, ka vakcinācijas aptvere Latvijā, salīdzinot ar citam Eiropas Savienības valstīm, ir ļoti maza (zem 1% no kopēja iedzīvotāju skaita), kas īpaši bīstami ir gripas komplikāciju riska grupām: veciem cilvēkiem, maziem bērniem, sirds un asinsvadu slimniekiem, ar plaušu un citām hroniskām slimībām slimojošajiem, kā arī cilvēkiem, kam ir novājināta imunitāte un grūtniecēm. Konkrētajām riska grupām tiek piešķirta atlaide pretgripas vakcinācijai 100% vai 50% apmērā. Ņemot vērā, ka gripa ir nopietnākā infekcijas slimība Latvijā, tā rada lielu noslodzi veselības aprūpes sistēmai Latvijā.

Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā prof. Dace Rezeberga atgādināja, ka grūtniecības laikā gripa ir ļoti smaga saslimšana, kas apdraud gan topošās māmiņas, gan bērna veselību un dzīvību. Prof.Rezeberga uzsvēra, ka par vakcināciju vēlams padomāt, plānojot grūtniecību, kā arī vakcinācija ir droša arī grūtniecības laikā.

Plašāka informācija par iespēju vakcinēties pret gripu, kā arī iespēju saņemt valsts kompensētu vakcināciju iedzīvotāji var iegūt informāciju pie sava ģimenes ārsta.

 


Info: BNS

Foto: pixabay

Saistītās tēmas: GripaGripasSezonaVakcīna

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube