Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valde šā gada 28.oktobrī izskatīja jautājumu par valsts e-veselības programmas ieviešanas gaitu. Valdes locekļi pauda neizpratni par Veselības ministrijas un NVD ierēdņu rīcību, publiskajā telpā pasniedzot informāciju, kas rada iespaidu, ka produkts ir labs, bet tikai ģimenes ārsti nevēlas ar to strādāt tāpēc, ka ir pret attīstību. Valde šādu rīcību uzskata par nepieļaujamu un vērš uzmanību, ka tā robežojas ar apzinātu sabiedrības maldināšanu un mēģinājumu noslēpt informāciju par kaitējumu, ko šāds nekvalitatīvs un nepamatoti uzspiests produkts var radīt sabiedrībai, apgrūtinot ārstu darbu, pagarinot rindas un pacientiem pasliktinot pieejamību, kā arī vienlaicīgi radot papildu slogu valsts budžetam, kas radīsies atkal labojot programmas kļūdas un novēršot trūkumus.

 

Publiski paziņotā informācija par to, ka ir izrakstītas 14 darba nespējas lapas un beidzot arī viena recepte liecina tikai par eksperimenta rezultātu, nevis par produkta kvalitāti, jo līdz šim neviens ārsts, kas nav programmas izstrādātāju darba grupā, testējot reālā vidē nav varējis pārliecināties, ka tas līdz galam būtu iespējams būtu iespējams.

Asociācijas valde kategoriski noraida apvainojumus ģimenes ārstu adresē un dara zināmu sabiedrībai to, ka lielākā daļa no aptuveni 1700 Latvijas primārās aprūpes ārstiem jau gadiem ilgi strādā ar IT programmatūrām, bija vieni no pirmajiem, kas sāka runāt par e-veselības nepieciešmību un ļoti gaida iespēju saņemt kvalitatīvu pieslēgumu vajadzīgajām valsts veselības aprūpes datu bāzēm. Tomēr valstī ir vēl aptuveni 5000 citu specialitāšu ārstu, kas lielākajā vairumā savā darbā datoru nelieto, tādēļ neizpratni rada dažu veselības centru, slimnīcu un slimnīcu apvienību vadības vieglprātība, parakstot līgumus ar NVD par tāda brāķā lietošanu, par ko ārsti, kam ar to būs jāstrādā, pat nenojauš, vienlaicīgi uzliekot savai iestādei visu atbildību par pacientu datu drošību, par ko būtu jāatbild NVD, kā programmas piegādātājam.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viedoklis joprojām ir nemainīgs. Programmas izstrāde ir jāpabeidz kvalitatīvi, bet kamēr nav produkta, tas nav aprobēts praksēs, ārsti nav apmācīti, kā ar to rīkoties un netiek ievērota pacientu datu drošība, līgumus ar NVD par e-veselības izmantošanu nevar slēgt. Ir jāveic izmaiņas MK noteikumos Nr.134. un Nr.175. Ir jāgroza NVD līguma projekts un dienestam tajā ir jāuzņemas atbildība par datu drošību, strādājot ar viņu programmu. NVD ir jānodrošina ārstiem tehniskā palīdzība, drošības programmu uzstādīšana ārstu datoros un tās uzturēšana. Pagaidām visa

atbildība par datu drošību un hakeru uzbrukumiem šajos līgumos tiek uzlikta ārstiem, kuriem par šīm drošības programmām nav ne zināšanu, ne prasmju, ne līdzekļu, lai tās uzstādītu. Bez programmas trūkumu novēršanas un šāda rakstura izmaiņām ārsti nevar parakstīt līgumus ar NVD par e-veselības lietošanu.

Vienlaikus asociācijas valde dara zināmu, ka vienmēr ir atvērta un gatava sadarbībai ar visām iesaistītajām institūcijām, lai e-veselības programma tiktu kvalitatīvi sagatavota un ieviesta pēc

iespējas ātrāk, jo tā būtiski atvieglotu dzīvi pacientiem un ārstiem, tomēr vērš Veselības ministrijas un NVD uzmanību uz to, ka, lai neciestu pacienti, līdz gripas sezonas beigām, kas pašlaik tuvojas, programmu uzsākt drīkstētu tikai brīvprātīga pilotprojekta veidā. Šā gada 2.novembrī abu ģimenes ārstu asociāciju valžu locekļi ir uzaicināti uz pārrunām pie Veselības ministres, bet 8.novembrī šis jautājums tiks izvērtēts Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valde cer, ka situācijas skaidrošana un izvērtēšana augstākajā līmenī tomēr dos ārstiem un pacientiem pieņemamu rezultātu.

 


Foto: pixabay

Saistītās tēmas: e-veselībamedicīnaNVD

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube