Mūsu diena nevar sākties, ja neesmu nobaudījuši vienu vai divas, vai arī piecas kafijas krūzes, pirms brāžamies ikdienas steidzīgajā ritmā. Protams, kafija dod mums labumu – mazina saslimšanas risku ar demenci un sola ilgmūžību, bet pats galvenais – tā ir tik garšīga un dod mums enerģiju.

Taču dažkārt pārmērīgs kafija patēriņš rada dažādas problēmas un ne tik pozitīvus labumus.

Tu kļūst pārlieku enerģisks un teju vai “traks”

Kafija stimulē mūsu centrālo nervu sistēmu, uzlādē adrenalīna līmeni, domapīnu un glutamātu. Tomēr šāda “uzlāde” noved pie pēkšņas trauksmes izjūtas, trīces, paātrinātas sirdsdarbības, uzbudinājuma un iespējamiem dusmu uzliesmojumiem.

Ko darīt lietas labā? Aizvieto vienu no daudzajām kafijām ar kādu zaļo vai melno tēju.

Iespējama “izslēgšanās”

Jā, kafija mūs uzlādē un ātri mums atkal atdod enerģiju, tomēr, kad šis enerģijas lādiņš izsīkst, jūtamies vēl nogurušāki, kā pirms tam. Pētījumi liecina, ka pārmērīgs kofeīna daudzums var mazināt produktivitāti. “Daudzi paļaujas uz to, ka kofeīns palīdzēs būt modriem, tomēr jāsaka, ka tā ir viltus enerģija,” skaidro Dženna Bradoka, sporta dietoloģe.

Ko darīt lietas labā? Tā vietā, lai dzertu litriem kafiju, enerģija meklē kādu ēdienu – enerģijas batoniņu, augļus. 

Tev bieži nepieciešams apmeklēt tualeti

Kafija duarētiķis, kas nozīmē, ka veicina biežu urinēšanu. Īpaši, ja kafiju esi sākusi dzert nesen. Pētījumi liecina, ja bieži tiek lietota kafija, divkārt vairāk jāuzņem ūdens, jo tiek uzskatīts, ka kafija “žāvē” organismu no iekšas.

Ko darīt lietas labā? Kafijas baudīšanas laikā apēd kādu veselīgu našķi, tas palēninās šķidruma kustību organismā.

Tavas acis nepārstāj raustīties

Tā vien šķiet, ka tās sāk raustīties ne no kā, bet Nacionālais Veselības institūts pierādījis, ka to ietekmē lielais kafijas patēriņš. Kofeīns izraisa serotonīna un noradrenalīna atbrīvošanu, kas palielina muskuļu un nervu aktivitāti.

Ko darīt lietas labā? Samazini kafijas daudzumu, palielini ūdens daudzumu.

Un tev atkal vajadzīgs tualetes apmeklējums!

Kā izrādās, kafijai piemīt arī caureju veicinošas īpašības un tā veidojas 30% kafijas lietotāju. Zinātniekiem vēl nav skaidrs, kas tieši to veicina, tomēr kafijā esošās skābes un to stimulējošā ietekme uz zarnām, varētu radīt steidzamu vēlmi “apciemot rūķīšus“.

Ko darīt lietas labā? Dzer pēc iespējas melnāku kafiju – piemēram, ekspreso. Tajā ir mazāk skābes.

Tavs miega režīms ir ārpus robežām

Kā liecina pētījumi, kafija veiksmīgi sabotē miegu, sagraujot tā kvalitāti un kvantitāti, padarot grūtāk iemigt un pavadīt miegā vismaz 6 stundas. Kafija var sajaukt visu tavu dienas ritmu, dienā radot sajūtu, ka laiks doties pie miera.

Ko darīt lietas labā? Pārtrauc lietot kafiju pāris stundas pirms došanās pie miera.

Saistītās tēmas: kafijakofeīnslietošanamiegspar daudz

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube