Igaunijas darba lietu un veselības ministrs Jevgeņijs Osinovskis paziņojis, ka valstij ir jāsamazina alkohola patēriņš, tādēļ pilnībā būtu aizliedzama alkoholisko dzērienu reklāma, bet akcīzes nodoklis alkoholam tiek paaugstināts, lai samazinātu tā patēriņu, nevis palielinātu budžeta ieņēmumus.

“Mans mērķis ir aizliegt [alkohola] reklāmu līdzīgi kā jau 15 gadus ir aizliegta tabakas izstrādājumu reklāma. Neredzu iemeslu nošķirt tabaku un alkoholu. Iepriekšējai valdībai bija cits skatījums, tādēļ es piedāvāju kompromisus. Reklāma varētu būt tikai aprakstoša, bet jebkādas gaisotnes radīšana tajā būtu aizliegta,” Osinovskis klāstījis piektdien laikrakstā “Eesti Paevleht” publicētā intervijā.

Ministrs paudis apņēmību atkārtoti valdībā rosināt diskusijas par alkoholisko dzērienu reklāmas aizliegumu. “Tas būtu visvienkāršākais. Es noteikti izteikšu tādu ierosinājumu,” viņš sacīja.

Osinovskis piebildis, ka plānotās alkohola akcīzes nodokļa celšanas mērķis ir samazināt alkoholisko dzērienu patēriņu. “Mani kā sociālo lietu ministru interesē alkohola patēriņa samazināšana. Tādēļ jo mazāki ieņēmumi no akcīzes, jo labāk. Ja ieņēmumu nebūs, es neskumšu, ka cilvēki dzer mazāk,” ministrs paziņoja.

Vienlaikus viņš atzina, ka akcīzes nodokļa celšanai ir divi riski: pārrobežu tirdzniecība un nelikumīga tā ražošana. Finanšu ministrijas apkopotie dati liecina, ka līdzšinējā akcīzes nodokļa celšanas rezultātā Igaunijas dienvidos pārrobežu alkohola tirdzniecība pieaugusi par 10% , un šis pieaugums var turpināties.

Igaunijas valdošajā koalīcijā esošās Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājs arī norādīja, ka alkohola reklāmas tirgus apmērs privātajos plašsaziņas līdzekļos sasniedz apmēram miljonu eiro, un šie mediji baidās zaudēt tādus ieņēmumus, lai gan zaudējumus varētu kompensēt sadarbībā ar Sociālo lietu ministriju.

Jau vēstīts, ka Igaunijas valdības sēdē ceturtdien pieņemts memorands par stingrāku politiku alkohola un tabakas pieejamības jomā. Valdība uzdevusi Sociālo lietu ministrijai pēc iespējas drīzāk iesniegt attiecīgus likumprojektus. Šo likumprojektu mērķis būs ierobežot alkohola un tabakas izstrādājumu pieejamību un to reklāmu un aizsargāt nepilngadīgos no šīs produkcijas kaitīgās iedarbības.

Saistītās tēmas: Aizliegumsalkohola reklāmasIgaunija

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube