Nesenais Jāņa Poļa veidotais pētījums par interneta propagandu Latvijā pāršalcis interneta vidi teju kā vētra. Savā pētījumā ardomu.lv viņš visai skrupulozi pievērsās interneta vidē tik ļoti populārajam “nozagts.com” un “Toma joki“.

Kā raksta pats Polis savā blogā:

“Uzmanības centrā esošā mediju grupa sastāv no divām interneta lapām, kuras mēģina izlikties par īstiem ziņu portāliem – nozagts.com, tās krievvalodīgā analoga ukradeno.com, un saistītajiem Facebook resursiem “Nozagts Latvijā” (50 tūkstoši sekotāju) un “NozagtsCOM” (19 tūkstoši sekotāju). Zem tā paša jumta atrodas Facebook lapa “Toma Joki“, “Toma Trendi“, “Toma Jaunumi“, kā arī vēl vairāki desmiti mazāk populāru lapu. Tāpat “Toma Joki” kā sava satura centrāli šobrīd izmanto tomajoki.nozagts.com, tā ģenerējot masīvu apmeklējumu šim “ziņu portālam”.

Pētījuma rezultātā Polis noskaidroja, ka šie iepriekš augstāk minētie interneta portāli, kuri naski propagandē neuzticību valsts varai, Saeimas atlaišanai, nodokļu samazināšanai, pieder Ivanam Staļnojam (Ivan Stalnoy, Иван Стальной).

“Šī persona gadsimta sākumā vadīja partiju “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā ” (šobrīd “Latvijas Krievu savienība” jeb tā dēvētā Ždanokas partija) saistīto jauniešu organizāciju “Solidaritāte”, kura organizēja masu protestus pret krievvalodīgo skolu slēgšanu, bija (ir?) PCTVL biedrs un PCTVL Jaunatnes Savienības vadītājs. Vēlāk Ivans kā mākleris darbojās nekustamo īpašumu kompānijā “Century21 BaltWest“, kuras vadītājs, Krievijas pilsonis Valērijs Engelss vēlāk nonāca gan VID, gan Drošības Policijas, gan žurnālistu redzeslokā par savu saistību ar dažādām Krievijas finansējumu saņēmušām, ideoloģisku propagandu izplatošām nevalstiskajām organizācijām, no kurām vismaz viena bija iesaistīta arī Krimas okupācijas leģitimizācijas mēģinājumos.”

Tāpat Polis noskaidrojis, ka šis pats kungs lepni redzams Tv 5 sociālo projektu direktora amatā, tāpat viņš darbojies vienlaicīgi ar šī brīža Eiropas Parlamenta deputātu Andreju Mamīkinu. Kas ir interesantākais – Mamīkina mājaslapa mamikins.lv atrodas uz tā paša servera, uz kura atrodas nozagts.com. Tāpat viņš nodibinājis biedrību “Jaunie Federālisti”, kur publiskās sejas bijuši Jānis Kuzins un Aivars Lembergs. 

Kā savā blogā raksta Polis:

“Kopš tā brīža nekāda informācija par Staļnoja aktivitātēm internetā nav atrodama, vienīgais viņam piederošais uzņēmums pēc LURSOFT datiem aktīvu komercdarbību neveic, bet 2016. gada septembrī Ivanam Staļnojam par nezināmas izcelsmes līdzekļiem ir izdevies pārņemt Latvijas populārāko Facebook lapu “Toma Joki”, Latvijas top 15 interneta lapu Tomstv.lv un ar to saistītos web un sociālo mediju resursus, bet oktobra beigās izveidot un uzturēt portālus nozagts.com un ukradeno.com.”

Izvērstāks Jāņa Poļa pētījums lasāms šeit

Foto: ekrānšāviņš no nozagts.com

Saistītās tēmas: Jānis Polisnozagts.comPropaganda Latvijātoma joki

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube