Lai arī pēc desmit gadiem Latvijas lauki būtu apdzīvoti un ekonomiski attīstīti, svarīgi jau tagad nodrošināt jauniešu interesi tajos palikt. To pirmajā jauno zemnieku konferencē “Mēs strādājam tā, lai pēc desmit gadiem….” uzsvēra Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Mārtiņš Cimermanis: “Pēc 10 gadiem reģioni nebūs tukši, ja veiksim reformu izglītības sistēmā, lai tā neražotu strādniekus, bet gan personības, kuras spēj darboties profesionāli. Skaidri jādefinē reģionu nākotnes attīstība, lai nav tā, ka, mazinoties cilvēku skaitam, pazūd pat elementāri pakalpojumi. Izmantojot LLKC konsultantu pieredzi, jāpalielina jauno uzņēmēju skaits reģionos, skaidrojot tiem nepieciešamību attīstīt biznesu dažādās jomās.”

Finanšu institūcijas ALTUM Zemes fonda vadītāja Ina Alksne uzsvēra – jaunieši, kuri nevar saņemt aizdevumus privātbankās, vai tiem nav pieejamas apsaimniekojamas zemju platības, aicināti vērsties pie viņiem. “Zemes fonds ir iespēja nomāt nepieciešamo platību ar tās izpirkšanas tiesībām nākotnē. Pašlaik esam iznomājuši 99 no 110 iegādātajiem īpašumiem. Mēs vēlamies, lai pēc 10 gadiem lauki ir sakopti un pieder to apsaimniekotājiem.”

Tikmēr Latvijas Zemnieku federācijas vadītāja Agita Hauka atzina – tas, kādi būs lauki pēc desmit gadiem, pilnībā atkarīgs no jauniešiem. “Jaunieši vaicā, kāda mums daļa par piecdesmitgadnieku paaudzi, kas pašlaik dzīvo laukos? Atbildu – vislielākā. Tieši šī paaudze pašlaik rūpējas par to, lai laukos neizzustu jebkāda veida rosība un jauniešiem būtu, kur veidot savu un savu bērnu nākotni. Tādēļ jauniešu attieksme pret laukiem, saimniekošanu un dzīvošanu tajospašlaik ir vissvarīgākā.”

Jauno zemnieku klubs konferencē solījās nopietni strādāt pie paaudžu nomaiņas reģionos, paplašinot savu biedru pulku. “Saimniekošana laukos var šķist ļoti skaista, tomēr jauniešiem jādomā arī par biznesu, ar kuru var pelnīt, lai uzturētu sevi un ģimeni, attīstītu konkrēto reģionu,” par to aizdomāties jauniešus mudināja Zemnieku saeimas vadītājs Mārtiņš Trons.

Latvijas Mazpulku vadītāja Randa Medne aicināja neaizmirst, ka pašlaik tieši skolēni ir tie, kuri rūpējas par apkārtējo vidi reģionos. “Mazpulcēni Latviju spēj darīt stiprāku. To redzam brīdī, kad izauguši, viņi atgriežas savos novados, lai strādātu dažādās profesijās.”


Foto: pexels

Saistītās tēmas: jauniešiReģioni

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube