Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē 20.decembrī plkst.18 atklās starpdisciplināru izstādi “Pēcskaņas. Populārā kultūra 19. un 20.gadsimta mijā Latvijā”,  informēja LNB pārstāvis Augusts Zilberts.

Izstāde atklāj 19. un 20.gadsimta miju Latvijā – laiku, kurā norisinās modernās, emancipētās sabiedrības veidošanās. Ekspozīcija iezīmē šī perioda masu patēriņa preces, notikumus, modi, populāro literatūru, lielus un plašām sabiedrības masām paredzētus kultūras un izklaides produktus un pasākumus ar materiālās kultūras palīdzību un konkrētiem priekšmetiem.

Izstādes centrā ir viens no 19. un 20.gadsimta mijas populārākajiem dzejniekiem, arī izdevējs, aktieris un dramaturgs Edvards Treimanis-Zvārgulis, kuram šogad atzīmē 150.jubileja. Viņa radītie populārās literatūras paraugi, kā arī kuplejas, kalendāri un pastkartes ar dzejoļiem un portretiem ir kā ievads izstādes tēmu sazarojumā. Izstādē aplūkojams unikāls rags, kas 1900.gadā dāvāts Treimanim-Zvārgulim par piemiņu viņa 15 gadu teātra darbībai, plaša lubu romānu un kalendāru kolekcija, dažādi pretējā dzimuma simpātiju iegūšanas padomnieki un sapņu tulki.

Izstāde ietver arī interaktīvus elementus – iespēju saņemt dzīvei noderīgus padomus spēlē “Gudrais Zālamans”, kā arī aplūkot senus 3D attēlus.

Zilberts informēja, ka izstādes atklāšanas pasākumu papildinās arī Treimaņa-Zvārguļa epitāfiju krājuma “150 epitafu jeb kapuzrakstu” atvēršana.

Izstādes mērķis ir rosināt interesi par sociālo un kultūras vēsturi un caur populārās kultūras prizmu aktualizēt 19. un 20.gadsimta mijas vēsturi Latvijā. Tā ir pasākumu cikla “Zvārguļa festivāls” un Treimaņa-Zvārguļa 150.jubilejas gada noslēguma notikums.

Izstādē skatāmi priekšmeti no LNB, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Valmieras Novadpētniecības muzeja, Treimaņa-Zvārguļa ģimenes un citām privātām kolekcijām.

Izstāde būs apskatāma līdz nākamā gada 20.februārim.

 


Foto: LNB

Saistītās tēmas: IzstādeLNBPopulārā raKultū

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube