Šogad Latvijā sākti 39 kriminālprocesi par patvaļīgu iejaukšanos gāzes mērierīču darbībā, preses konferencē par drošības kampaņu “Priecīgi svētki – droši svētki” pastāstīja AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Viņš pauda, ka arvien vairāk tiek konstatētas vietas, kur gāzes patērētāji patvaļīgi iejaucas gāzes sistēmās, un tas var radīt neparedzamas sekas gan viņiem, gan apkārtējiem. Šogad ir konstatēti 1028 gadījumi, kuros gāzes skaitītāji ir bojāti un nodoti ekspertīzei. No tiem 165 gadījumos dabasgāzes lietotāji savu vainu ir atzinuši, bet 39 gadījumos ir ierosināti kriminālprocesi.

Turklāt šogad ir atklāti 12 nelikumīgi pieslēgumi, no kuriem viens īpaši augstas bīstamības konstatēts Rīgā, Ūnijas ielā 11.

“Latvijas Gāze” ar kampaņu “Priecīgi svētki – droši svētki” aicina iedzīvotājus pārliecināties, vai gāzes iekārtas ir drošas un darba kārtībā, kā arī atgādina, ka gāzes apkures katliem ir jāveic regulāra tehniskā apkope, bet gāzes plītis un dūmvadi regulāri jātīra. Turklāt, lietojot nepārbaudītas un nezināmas izcelsmes iekārtas, tiek riskēts ar savu un apkārtējo cilvēku drošību.

“Latvijas Gāze” ieviesusi informatīvo tālruni 155, pa kuru aicina iedzīvotājus ziņot, ja novērotas nelikumīgas gāzes zādzības. Savukārt no nākamā gada janvāra “Latvijas Gāzes” Mācību centrā tiks rīkota “Gāzes skola” – mācības iedzīvotājiem par drošību saistībā ar gāzes iekārtu lietošanu.

Valsts policijas (VP) Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins pastāstīja, ka dabasgāzes zādzības ir krimināli sodāmas. Krimināllikumā par to paredzēta atbildība divos pantos – gan par patvaļīgu “Latvijas Gāzes” pakalpojuma izmantošanu, gan nelikumīgu iejaukšanos mērierīcē, kura uzskaita gāzes patēriņu. Par gāzes patvaļīgu patērēšanu draud arī cietumsods. VP ik gadu sāk vismaz 10-15 kriminālprocesus pēc panta par patvaļīgu gāzes, elektroenerģijas, siltumenerģijas vai elektrosakaru pakalpojumu izmantošanu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks pulkvedis Kristaps Eklons preses konferencē pastāstīja, ka apkures sezonā viens no biežākajiem ugunsgrēka cēloņiem ir nepareiza vai bojāta apkures ierīču lietošana.

Viņš uzsvēra, ka līdz 2020.gada 1.janvārim visos mājokļos jāierīko dūmu detektors, bet jau no nākamā gada 1.septembra spēkā stāsies prasība, kas nosaka, ka objektā, kurā atrodas gāzes aparāts, kura kopējā jauda ir lielāka par 50 kilovatiem, kā arī, ja gāzes iekārta atrodas pagrabstāvā, obligāti jāierīko par gāzes noplūdi signalizējošs detektors.

Saistītās tēmas: GāzeKriminālprocessMērierīces

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube