ASV prezidents Baraks Obama plāno pirms amata termiņa beigām pārvietot vēl līdz 18 cietumnieku no Gvantanamo līča cietuma, samazinot tā ieslodzīto skaitu, tomēr neizpildot vienu no galvenajiem vēlēšanu solījumiem, vēsta laikraksts “New York Times”.

Baltais nams informējis Kongresu, ka Obama plāno pārvietot 17 vai 18 no atlikušajiem 59 Gvantanamo cietumniekiem pirms 20.janvārī pamet amatu.

Obama, kurš pirms astoņiem gadiem apsolīja slēgt Savienoto Valstu militāro cietumu Gvantanamo bāzē Kubā, februārī ar jaunu sparu atgriezās pie šī mērķa realizēšanas. Tomēr republikāņu kontrolētais Kongress nobremzējis visus centienus pārvietot atlikušos ieslodzītos uz ASV.

Cietums aizdomās par terorismu turētu personu ieslodzīšanai ASV karaflotes Gvantanamo līča bāzē tika izveidots drīz pēc ASV iebrukuma Afganistānā 2001.gada beigās.

Šajā cietumā kopš tā atvēršanas ir bijuši ieslodzīti teju 780 cilvēku. Šobrīd tur ir 59 ieslodzītie, no kuriem 22 atzīti par atbilstošiem pārvietošanai.

Vēl 27 tā dēvētie “mūžīgie cietumnieki” atrodas juridiski nenoteiktā stāvoklī – viņi ne par ko nav apsūdzēti, taču ASV valdība atzinusi viņus par pārāk bīstamiem, lai atbrīvotu.

Atlikušie desmit, ieskaitot 11.septembra teroraktu rīkotājus, tikuši apsūdzēti un tiek tiesāti kara tiesā Gvantanamo.

Tikmēr par Obamas pēcteci ievēlētais Donalds Tramps priekšvēlēšanu kampaņas laikā paziņojis, ka neslēgs Gvantanamo cietumu.

 


Foto: reuters

Saistītās tēmas: Gvantanamo cietumsObama

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube