Lietuvas apņēmība 2018.gadā 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) atvēlēt aizsardzībai ir nozīmīgs signāls, vizītes Viļņā laikā paziņojis ASV Senāta Bruņoto dienestu komitejas priekšsēdētājs Džons Makeins.

“Esmu pateicīgs par jūsu atbalstu aizsardzības izdevumu palielinājumā līdz 2% no IKP. Tas ir signāls, kas mums ir jāsūta,” ceturtdienas vakarā Makeins teica diskusijā Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūtā.

“Iespējams, jūs atceraties mūs jaunievēlētā prezidenta [Donalda] Trampa vēlēšanu kampaņu. Un viņš sūdzējās par to, ka mūsu NATO sabiedrotie nesniedz pietiekamu ieguldījumu,” klāstīja Makeins.

Trampa priekšvēlēšanu kampaņas laikā Baltijas valstīm bažas radīja viņa izteikumi, ka ievēlēšanas gadījumā viņš gādātu, lai NATO 5.pants, kas nosaka, ka uzbrukums vienai dalībvalstij ir uzbrukums visai aliansei, tiek iedarbināts tikai attiecībā uz tām valstīm, kas izpilda savas saistības attiecībā uz aizsardzības finansējumu.

Nākamgad Lietuva aizsardzības izdevumiem atvēlēs aptuveni 1,8% IKP jeb 723 miljonus eiro. NATO noteikto mērķi – 2% IKP – Lietuvas jaunā valdība sola sasniegt 2018.gadā. Finansējumu aizsardzībai Lietuva sāka palielināt, reaģējot uz Krievijas militārajām aktivitātēm Ukrainā un Baltijas jūras reģionā.

No NATO dalībvalstīm tikai dažas, tostarp Igaunija, izpilda saistības aizsardzībai atvēlēt vismaz 2% no IKP.

Ceturtdien un piektdien Lietuvā ar šīs valsts augstākajām amatpersonām tiekas ASV senatoru delegācija, kurā bez republikāņa Makeina ir arī republikānis Lindsijs Greiems un demokrāte Eimija Klobušara.

Lietuvas diplomāti norādījuši, ka ASV senatoru vizīti var uzskatīt par mēģinājumu apliecināt ASV saistības pret Baltijas valstīm pēc Donalda Trampa ievēlēšanas ASV prezidenta amatā.

Senatori jau ir apmeklējuši Igauniju un Latviju, bet tālāk dosies uz Ukrainu, Gruziju un Melnkalni.

 


Foto: wikimedia

Saistītās tēmas: aizsardzībaLietuvaMakeins

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube