Mūsu organismam nepieciešamas olbaltumvielas teju visiem tā procesiem. Tas ir galvenais elements, kas mūsu organismā veido šūnas – ādā, muskuļos, kaulos, skrimšļos, matos. Pietiekams olbaltumvielu daudzums palīdz “salabot” bojātās šūnas un radīt jaunas. Kad proteīna ir par maz, tas nozīmīgi ietekmē mūsu organismu. 

Lielākoties proteīns tiek uzņemts, pilnvērtīgi ēdot, tomēr, ja pieturies pie kādas konkrētas diētas, iespējams, ka organismam pietrūkst olbaltumvielu, kas noved pie vēlmes uzņemt neveselīgu pārtiku, traucē fitnesa mērķu sasniegšanai un veicina citu problēmu veidošanos, kas ietekmē mūsu izskatu un to, kā jūtamies.

Lūk, pazīmes, pēc kurām iespējams atpazīt olbaltumvielu trūkumu organismā:

1. Tu alksti pēc olbaltumvielām

Ja neuzņem pietiekami daudz olbaltumvielu, īstermiņā tavs ķermenis par to signalizēs, radot vēlmi uzņemt olbaltumvielas. Šai vēlmei ir jāpakļaujas. Ja vēlies notiesāt kārtīgu vistas filejas sviestmaizi vai lasi, dari tā!

2. Tu alksti pēc cukurotas pārtikas

Olbaltumvielas (gluži kā tauki) pārstrādājas lēnāk, nekā ogļhidrāti. Ja ēd pārtiku, kuras sastāvā ir vairāk ogļhidrātu, nekā olbaltumvielu, tā tiks sagremota ātrāk un radīs cukura līmeņa asinīs pieaugumu. Līdz ar to vēlamies ēst cukurotu pārtiku. Tādēļ visa pamatā ir ēst pārtiku, kuras sastāvā ir vairāk olbaltumvielu, mazāk ogļhidrātu, līdz ar to cukura līmenis nemainīsies un paliks normas robežās.

3. Tavi mati kļūst plānāki

Mati galvenokārt ir veidoti no olbaltumvielām (īpaši, keratīna). Ja pietiekami nesaņem olbaltumvielas, matiem vairs nepietiek uzturvielu, lai pilnvērtīgi augtu, līdz ar to tie kļūst plānāki.

4. Tavi nagi un āda ir kļuvuši vāji

Olbaltumvielas ir svarīgas arī tavas ādas un nagu veselībā. Ja nesaņem tās pietiekami, to sāk izjust tavi nagi, paliekot vāji un ātri lūstoši, un āda kļūst sausa un zvīņaina. Eksperti uzskata, ka olbaltumvielu trūkums ir pie vainas dažādām dermatoloģiskām slimībām.

5. Tu bieži kļūsti slims/-a

Olbaltumvielas nepieciešamas, lai veidotu organisma imūnsistēmu. Ja to uzņem pārāk maz, imūnsistēmas spēks ir apdraudēts.

6. Tev trūkst spēka un izturības

Ja tavā organismā būtiski trūkst olbaltumvielu, tad tavi muskuļi sabrūk, lai mēģinātu kompensēt trūkstošās vielas. Tāpat zūd enerģija un spēks. Zems enerģijas un spēka līmenis ietekmē arī miega kvalitāti, veicina stresu un fizisko aktivitāšu trūkumu.

Saistītās tēmas: olbaltumvielasproteīnsskaistumsveselība

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube