ASV prezidents Donalds Tramps trešdien solīja panākt izmeklēšanas uzsākšanu saistībā ar apsūdzībām par krāpšanos vēlēšanās. Tramps jau iepriekš apgalvojis, ka prezidenta vēlēšanās, kurās viņš pats guva uzvaru, miljoniem cilvēku balsojuši nelegāli.

“Es pieprasīšu veikt vērienīgu izmeklēšanu par krāpšanos vēlēšanās, arī jautājumā par tiem, kas ir reģistrēti balsot divos štatos, tiem, kas ir nelegāli, un par tiem, kas ir reģistrēti balsot, bet ir miruši (daudzi jau ilgu laiku). Atkarībā no rezultātiem mēs stiprināsim vēlēšanu procedūru,” tviterī apsolīja prezidents.

Šobrīd nav publiski pieejamas informācijas par plašiem pārkāpumiem novembra vēlēšanās, un Trampam, kā arī Baltajam namam šos apgalvojumus vēl nāksies pamatot.

Dažas stundas pēc tam, kad Tramps Kongresa līderiem bija apgalvojis, ka vēlēšanās nelegāli varētu būt nobalsojuši līdz pieciem miljoniem cilvēku, Baltā nama preses sekretārs Šons Spaisers sacīja, ka Trampa pārliecība balstīta “pētījumos, kurus viņš ir redzējis”.

Vienlaikus Spaisers uzsvēra, ka Tramps tic vēlēšanu iznākumam.

ASV prezidenta vēlēšanās demokrātu kandidāte Hilarija Klintone saņēma par 2,9 miljoniem vairāk balsu nekā republikānis Tramps, tomēr republikāņu kandidāts izcīnīja vairāk štatu elektoru balsu, līdz ar to gūstot galīgo uzvaru vēlēšanās.

Tramps iepriekš atsaucies uz Pjū institūta 2012.gada pētījumu, kurā secināts, ka vairāk nekā “1,8 miljoni mirušu cilvēku ir reģistrēti kā vēlētāji”.

Tiesa gan, šajā pētījumā nav nekādu liecību, ka šo mirušo cilvēku vārdā kāds būtu balsojis.

Tāpat Tramps atsaucies uz Virdžīnijas Vecās domīnijas universitātes pētījumu, kurā minēts, ka 14% nepilsoņu reģistrējušies balsošanai.

Šim pētījumam pārmestas metodoloģijas kļūdas, ņemot vērā, ka pētījumā iztaujāts mazāk par 1000 cilvēku, turklāt nav konstatēta saite starp reģistrēšanos vēlēšanām un nobalsošanu.

 


Foto: flickr/DonkeyHotey

Saistītās tēmas: BalsojumiIzmeklēšanaTramps

youtube icon
Abonēt youtube