Salaspils novada pašvaldība plāno sniegt palīdzību Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajai SIA “Ancers” cūku novietnei “Bunči” Salaspils pagastā ar 8000 cūku lielu ganāmpulku, aģentūrai BNS pavēstīja Salaspils novada domes pārstāve Lolita Balcerbule.

Pašvaldība plāno saimniecībai palīdzēt ar cilvēkresursiem, piegādāt kokskaidas teritorijas kaisīšanai un, ja būs nepieciešams, drošības pasākumos iesaistīt arī pašvaldības policiju.

Salaspils novada domē trešdien notika Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā piedalījās pašvaldības vadība un speciālisti, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Zemessardzes, Valsts vides dienesta, Valsts un pašvaldības policiju pārstāvji.

Sēdes dalībnieki sprieda par rīcību ar ĀCM izplatību saistītajā ārkārtas situācijā  Pašlaik ir noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni, tādējādi iekļaujot arī kaimiņu novadus. Attiecīgajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Karantīnas zona tiks norobežota ar īpašām norādēm. Transporta kustība pa ceļu C11 Salenieku un Vācu kalnu virzienā netiks ierobežota.

Uzraudzības zonas robežās, kas ir desmit kilometru rādiusā ap novietni, policija būs tiesīga transporta līdzekļus pārbaudīt. Īpaša uzmanība tiks pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai – būs jāuzrāda to iegādi apliecinoši dokumenti.

Pastiprināta zonas kontrole turpināsies, līdz novietnē esošais ganāmpulks tiks likvidēts un veikti dezinfekcijas darbi.

Medības un medījuma apstrāde, pārbaude un pārvietošana ir atļauta atbilstoši noteikumiem.

Jau ziņots, ka PVD otrdien saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina ĀCM vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 8000 cūku lielu ganāmpulku.

Kā informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, “Bunču” fermas 8000 cūkas tiks likvidētas ar gāzes palīdzību, savukārt dzīvnieku liemeņus utilizēs uzņēmums, kas to darījis arī iepriekš – SIA “Grow Energy”. Attiecīgie darbi jau sākti, taču vēl grūti prognozēt to pabeigšanas laiku.

Tikmēr Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe aģentūrai BNS pastāstīja, ka policija slimības skartajā saimniecībā izvietojusi posteņus, lai uzraudzītu situāciju. Tāpat sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par noziegumiem pret īpašumu, taču šis kriminālprocess tiks apvienots ar iepriekš sākto lietu saistībā ar ĀCM skarto audzētavu Krimuldas pusē.

Kā ziņots, ĀCM dēļ “Ancers” Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā. PVD Āfrikas cūku mēra skartajā novietnē veica slimības apkarošanas pasākumus.

Patlaban ar “Bunčiem” noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

“Ruku” saimniecības apsaimniekotāja SIA “Ancers” valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns iepriekš atzina, ka zaudējumi par cūkām, kā arī kopumā par biznesā ieguldītajiem līdzekļiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro. Līdzās finansiālajam triecienam uzņēmumam lielākās bažas sagādā īpaša ģenētiskā materiāla zaudēšana. Uzņēmumam ir divi cūku audzēšanas kompleksi – “Rukas” sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai.

Tikmēr valdība 17.janvārī izsludināja ārkārtas situāciju ĀCM skartajā Krimuldas novadā, kā arī Ādažu novadā, kur nepieciešamības gadījumā bija plānots dedzināt cūku līķus, tāpat arī Salaspils novadā, kur atrodas otrā ACM skartās saimniecības novietne.

Ārkārtas stāvoklis ilgs līdz 17.aprīlim, tā izsludināšana atvieglo operatīvo dienestu darbu attiecīgajā teritorijā. Pārsvarā tas saistīts ar operatīvu dzīvnieku likvidēšanu un blakusproduktu iznīcināšanu.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

 


Foto: pixabay

Saistītās tēmas: ĀCMSalaspils Pašvaldība

youtube icon
Abonēt youtube