Lai arī cik jums nebūtu gadu, jūsu ķermenis ir daudzkārt jaunāks – tas nemitīgi atjauno pats sevi. Izrādās, dažādas organisma daļas atjaunojas ar atšķirīgu ātrumu, un, pēc zinātnieku domām, vidējais šūnu vecums var būt septiņi līdz desmit gadi.

Zinātnes sasniegumi un tehnoloģijas ļauj mums ielūkoties cilvēka ķermeņa iekšpusē un justies kā fantastikas filmas skatītājiem. “National Geographic” apkopojis informāciju par dažādu ķermeņa daļu šūnu vecumu, sākot no jaunākā.

Zarnu epitēlija vecums: divas līdz trīs dienas

Zarnu iekšpusi klāj epitēlija šūnu kārta, ko zinām kā bārkstiņas – mazi, pirkstiem līdzīgi izaugumi, kas palielina virsmas laukumu un palīdz absorbēt barības vielas. Tās atjaunojas ļoti strauji – katras divas līdz trīs dienas, jo ir pakļautas agresīvai ķīmisko vielu, piemēram, kuņģa skābes iedarbībai. Zarnas aizsargā sevi ar gļotu slāni, taču arī šī barjera nespēj ilgstoši izturēt kuņģa skābes un tādēļ šīs šūnas atjaunojas katru trešo līdz piekto dienu.

Garšas kārpiņu vecums: desmit dienas

Uz mēles atrodas aptuveni 9000 kārpiņu, kas palīdz mums atklāt saldu, sāļu, skābu vai rūgtu garšu. Katra garšas kārpiņa satur apmēram 50 garšas šūnu, un tā atjaunojas ik pa desmit līdz četrpadsmit dienām. To jūtīgumu var ietekmēt iekaisumi, smēķēšana, u.c.

Plaušu vecums: divas līdz trīs nedēļas

Plaušu šūnas nemitīgi atjauno pašas sevi. Tiesa, dažādas šūnas atjaunojas ar dažādu ātrumu. Alveolas, kas atrodas dziļi plaušās un ir nepieciešamas skābekļa apmaiņai, atjaunojas lēnu, apmēram gada laikā. Plaušu virsma atjaunojas divu līdz trīs nedēļu laikā.

Ādas vecums: divas līdz četras nedēļas

Āda aizsargā mūsu ķermeni un ir pakļauta bojājumiem un piesārņojumam. Tādēļ tās ārējā kārta jeb epiderma atjaunojas katras divas līdz četras nedēļas. Tomēr, cilvēkam kļūstot vecākam, parādās grumbiņas, jo līdz ar gadiem āda zaudē kolagēnu un elastību.

Sarkano asinsķermenīšu vecums: četri mēneši

Tā ir organismam svarīga “transporta” sistēma, kas piegādā skābekli dzīvajiem audiem un izvada atkritumus. Sarkanie asinsķermenīši nolietojas četru mēnešu laikā. Pēc tam aknas izņem visu dzelzi, kas ir nepieciešams veseliem asinsķermenīšiem, atlikušās šūnas tiek iznīcinātas liesā. Ja sarkanie asinsķermenīši tiek zaudēti, organisms cenšas tos atjaunot.

Aknu vecums: pieci mēneši

Aknas tiek bagātīgi apgādātas ar asinīm, tām piemīt brīnišķīga spēja atjaunoties. Tas nozīmē, ka šis orgāns var turpināt savu pamatdarbību – izvadīt no ķermeņa kaitīgās vielas un toksīnus. Aptuveni 70% aknu apjoma regulāri “strādā”, bet 90% no tām atjaunojas vidēji divu mēnešu laikā. Ja rodas jautājums, kādēļ pat regulārs dzērājs reizēm spēj uzlabot aknu darbību, tad tas ir tādēļ, ka aknu šūnas dzīvo vidēji 150 dienas. Tiesa, atjaunoties spēj tikai veselas aknu šūnas.

Nagu vecums: seši līdz desmit mēneši

Nagi sastāv no šūnām, kas ir bagātas ar cietu proteīnu – keratīnu. Roku nagi aug par aptuveni 3,4 mm mēnesī, tas ir divreiz ātrāk nekā kāju nagi. Tas nozīmē, ka kāju nagi pilnībā atjaunojas aptuveni desmit mēnešu laikā, bet roku nagi – sešu mēnešu laikā. Arī jauniešu un vīriešu nagi aug ātrāk, iespējams, labākas asins cirkulācijas dēļ.

Matu vecums: trīs līdz seši gadi

Piedzimstot, mums ir aptuveni 100 000 matu folikulas. Matu vecums ir atkarīgs no garuma, taču vidēji tie aug par vienu centimetru mēnesī. Tipisks augšanas cikls vienam matam ir seši gadi sievietēm un trīs gadi – vīriešiem. Dienā izkrīt apmēram 100 matu. Uzacis un skropstas atjaunojas katrās sešās līdz astoņās nedēļās, bet regulāra uzacu izplūkāšana palēnina atjaunošanās ciklu. Mati uz ķermeņa izaug vidēji par 0,27 mm dienā.

Kaulu vecums: desmit gadi

Kauli pilnībā atjaunojas aptuveni desmit gadu laikā. Novecojušie kauli sadalās šūnās, ko dēvē par osteoklastiem, tos aizvieto kaulaudus būvējošās šūnas jeb osteoblasti. Veco un jauno šūnu “maisījums” kaulos ir atkarīgs no vecuma un veselības stāvokļa, piemēram, līdz ar gadiem atjaunošanās notiek lēnāk, kauli kļūst plānāki.

Tauku vecums: desmit gadi

Gadā pieaugušam cilvēkam atjaunojas aptuveni 10% tauku šūnu, proti, tās pilnībā nomainās vidēji desmit gados.

Sirds vecums: divdesmit gadu

Vēl nesen tika uzskatīts, ka sirds šūnas neatjaunojas. Taču Ņujorkas medicīnas koledžas pētnieki ir atklājuši, ka to faktiski visu laiku papildina un atjauno cilmes šūnas, tādējādi sirds šūnas cilvēka dzīves laikā atjaunojas trīs līdz četras reizes. Citi pētījumi liecina, ka ik gadu atjaunojas aptuveni 0,5-1% sirds šūnu.

Smadzeņu vecums: atbilst jūsu vecumam

Cilvēkam piedzimstot, smadzenes veido aptuveni 100 miljardu neironu šūnu. Lielākā daļa neironu, piemēram, smadzeņu garoza, kas regulē atmiņu, domas, valodu, uzmanību un apziņu, neatjaunojas. Šūnu zaudēšana ir viens no iemesliem, kādēļ galvas traumas ir tik postošas un vecumdienās mūs piemeklē demence. Tiesa, atjaunojas tā smadzeņu daļa, kas atbild par smaržu sajūtu, un hipokamps, kas atbild par mācīšanos.

Acu vecums: atbilst jūsu vecumam

Acis ir viena no retajām ķermeņa daļām, kura šūnas cilvēka dzīves laikā īsti nemainās. Regulāri atjaunojas vienīgi radzene – caurspīdīgais virsējais slānis. Radzenei jābūt gludai, lai cilvēks varētu koncentrēt skatienu, tieši tādēļ tā atjaunojas aptuveni divdesmit četru stundu laikā. Acs lēca dzīves laikā zaudē elastību, tādēļ vecumā ir grūti fokusēt skatienu.


Avots: National Geographic

Foto: Publicitātes foto

Saistītās tēmas: ķermenisNational Geographicvecums

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube