Dodoties atpūsties ārpus valsts, ceļotāji bieži vien sev jautā: “Vai man ir nepieciešama ceļojuma apdrošināšana?” Ir cilvēki, kuri dodas bez ceļojuma apdrošināšanas cerot, ka nekas slikts taču nevar notikt.
Ja tu nevari izlemt par labu ceļojuma apdrošināšanai, tad ļoti ieteicams ir sev pajautāt pāris lietas: “Cik maksā mana veselība? Cik maksā mantas manā bagāžā? Cik maksā mana lidmašīnas biļete?” Summa, kas veidos atbildi uz šiem jautājumiem, būs ievērojama.
Ceļojumu apdrošināšana – kas tā tāda ir?
Apdrošināšana ceļošanai aiz savas valsts robežas – tā ir aizsardzība pret neparedzētiem izdevumiem ārvalstīs. Ceļojumu apdrošināšana tev noderēs, ja:
1. Atpūtas laikā tev ir nepieciešama ārsta konsultācija vai slimnīcas pakalpojumi.
2. Aviokompānija ir pazaudējusi tavu bagāžu un nevar tev to atgriezt.
3. Tavs lidojums ir atcelts, aizturēts.
Savas bagāžas un aviobiļešu vērtību lielākā daļa ceļotāju spēj novērtēt, bet ar medicīnas pakalpojumiem un to izmaksām ārzemēs liela daļa gan ir slikti pazīstama. Lai tu labāk izprastu šīs problēmas mērogu, aplūko, kādas ir medicīnas pakalpojumu cenas dažādās valstīs:
1. Asins analīzes no pirksta Spānijas klīnikā – 20 eiro.
2. Asins analīzes no vēnas – 150 eiro.
3. Rentgens un medicīniskā palīdzība lūzuma gadījumā Kiprā – 950 eiro.
4. Ģimenes ārsta pieņemšana Francijā – 25 eiro.
5. Diennakts Taizemes slimnīcas palātā – 15 eiro.
6. Pieņemšana pie ārsta saaukstēšanās gadījumā Taizemē – 30 eiro.
7. 4 dienu kurss slimnīcā pie sistēmas vīrusa gadījumā Taizemē – 3 500 eiro.
Kā ceļojumu apdrošināšana tev var palīdzēt
Medicīniskā palīdzība. Šāda veida apdrošināšana sedz izdevumus par medicīniskajiem pakalpojumiem ārzemēs. Apdrošināšanas kompānija kompensēs tavus izdevumus par medicīniskajām konsultācijām, slimnīcu procedūrām, kā arī ārkārtas palīdzību.
Ekstrēma atpūta. Standarta ceļojumu apdrošināšana nesedz riskus, kas saistīti ar ievainojumu gūšanu ekstrēmā sporta laikā. Ja esi nolēmis iemācīties nirt vai snovot, tad iekļauj šo opciju savā apdrošināšanā. Tad kompānijai būs jāmaksā par medicīnas izdevumiem, ja ar tevi kaut kas notiks.
Kaitējuma nodarīšana citam. Ir gadījumi, kad ceļotājs netīši kaitē kāda cita cilvēka veselībai vai īpašumam. Tu slēpojot vari notriekt kādu no kājām vai netīšām sabojāt kāda automašīnu. Ja tu savā apdrošināšanā iekļauj opciju “kaitējuma nodarīšana trešajai personai”, tad apdrošināšanas kompānija kompensāciju apmaksās tavā vietā.
Ceļojumiem ar automašīnu. Ja tu zini, ka sava ceļojuma laikā izmantosi automašīnu, tad der atcerēties, ka auto var saplīst un uz ceļa spēj apmulst pat pieredzējis autovadītājs. Ceļojumu apdrošināšana glābs tevi arī no auto remonta izmaksām.
Bagāžas vai dokumentu pazaudēšana. Bagāža var tikt pazaudēta tās transportēšanas laikā, bet somu ar pasi vai citiem svarīgiem dokumentiem ir iespējams pazaudēt visai viegli. Ja tu zini, ka tev piemīt ieradums pazaudēt mantas pat neparastākajās vietās, tad paturi prātā bagāžas un dokumentu pazaudēšanas risku savā polisē un saņemsi naudas kompensāciju.
Reisa kavēšanās vai atcelšana. Sliktu laikapstākļu vai neparedzētu gadījumu rezultātā lidojumi mēdz kavēties vai pat tikt atcelti. Arī vilcieni var tikt atcelti sakarā ar kļūmēm maršrutos. Šādos gadījumos viss tavs ceļojumu plāns var sabrukt – jātērē nauda citām biļetēm un jādomā citas alternatīvas. Reizēm problēmas ar transportu var sajaukt visus plānus. Apdrošināšanas polise, kurā tu uzskaiti transporta atcelšanas vai kavēšanās riskus, apmaksās tavus zaudējumus.
Kam nepieciešams pievērst uzmanību
Zaudējumu atmaksas atteikuma iemesli. Vienmēr izlasi smalko druku pirms polises iegādāšanās. Pirms slēdz vienošanos par apdrošināšanas atbalsta sniegšanu, pievērs uzmanību vietai, kur tiek minēti gadījumi, kad kompensācija netiek izsniegta. Dažām kompānijām šādi gadījumi var būt pat simts, tāpēc būtu labi zināt par tiem pirms ceļojuma uzsākšanas. Piemēram, neviena apdrošināšanas kompānija nespēs salabot tavu auto, ja būsi sēdies pie stūres alkohola reibumā, un tā rezultātā būs noticis satiksmes negadījums.
Franšīzes. Tā ir kompensācijas daļa, kuru apdrošināšanai nav jāizmaksā. Ja tev ir polise ar franšīzi par 30 eiro, bet rēķins par ārstēšanu sastāda 100 eiro, kompānija izmaksās tev 70 eiro.
Papīra vai elektroniskā apdrošināšanas polise. Jebkuras formas apdrošināšanas polisei ir nemainīgs juridiskais spēks. Nav svarīgi – izdrukāts uz veidlapas vai saglabāts tālrunī.
Kā izvēlēties apdrošināšanu
Ceļojumu apdrošināšanas polisi iespējams iegādāties arī internetā. Lielākajai daļai kompāniju internetā ir pieejams ērts kalkulators, ar kuru var aprēķināt polises izmaksas. Tas ir pavisam vienkāršs process un aizņems vien 5 minūtes tava laika.