Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrālis Kims Čennams ir noslepkavots ar letālu nervu toksīnu VX, kas tiek ražots ķīmiskajiem ieročiem, piektdien paziņoja Malaizijas policija.

Publicējot provizorisku toksikoloģijas ziņojumu par Kima Čennama slepkavību Kualalumpuras lidostā, policija paziņoja, ka slepkavas par indi izmantoja ļoti toksisko VX bez garšas un smaržas.

VX pēdas ir atrastas uz mirušā vīrieša sejas un acīm.

Jau vēstīts, ka 13.februārī Kualalumpuras starptautiskajā lidostā apmēram stundu pirms tam, kad 45 gadus vecajam diktatora pusbrālim bija paredzēts iekāpt reisā uz Makao, izlidošanas zālē viņam uz sejas tika uzliets kāds šķidrums. Uzbrukumu veikušas divas sievietes. Viņš, sāpēs mokoties, tika nogādāts lidostas klīnikā, bet pa ceļam uz vietējo slimnīcu nomira.

Autopsijā noskaidrots, ka nāves cēlonis nebija sirdslēkme, un izmeklētāji ir koncentrējušies uz versiju, ka Kimam uz sejas uzlieta vai uzziesta toksiska viela. Dienvidkorejas un ASV amatpersonas uzskata, ka Kimu Čennamu nogalinājuši Ziemeļkorejas atsūtīti aģenti.

Malaizijā policijas apcietinājumā atrodas divas sievietes – vjetnamiete un indonēziete -, kas, kā uzskata izmeklētāji, pastrādājušas slepkavību, kā arī viens ziemeļkorejietis, kurš var būt iedevis šīm sievietēm indi slepkavībai.

Malaizija ceturtdien lūdza Interpolu izsludināt starptautiskajā meklēšanā četrus ziemeļkorejiešus, kas tiek turēti aizdomās par līdzdalību Kima Čennama slepkavībā un pēc tās atstājuši Malaiziju, žurnālistiem pavēstīja Malaizijas policijas priekšnieks Halids Abu Bakars.

Halids trešdien paziņoja, ka vēl divi cilvēki – Ziemeļkorejas diplomāts un šīs valsts lidsabiedrības līdzstrādnieks – izsludināti meklēšanā, jo izmeklētāji vēlas viņus nopratināt. Šie abi aizdomās turētie, pēc visa spriežot, joprojām ir Malaizijā, sacīja Halids.

Kims Čennams kādu laiku tika uzskatīts par tēva Kima Čenira potenciālo amata mantinieku, tomēr pēc skandāla, kas izraisījās, Kimam Čennamam 2001.gadā mēģinot ar viltotiem dokumentiem ieceļot Japānā, lai tur apmeklētu Disnejlendu, viņš tēva labvēlību zaudēja. Kopš tā laika viņš dzīvojis ārpus valsts, galvenokārt Ķīnai piederošajā Makao.

Pēc Kima Čenira nāves 2011.gada decembrī par Ziemeļkorejas diktatoru kļuva Kims Čenuns.

Kims Čennams bija pazīstams kā reformu aizstāvis. Reiz kādam Japānas laikrakstam viņš sacīja, ka neatbalsta varas mantošanu pa dinastijas līniju. Kima lieta ir pirmais tik prominenta ziemeļkorejieša nāves gadījums kopš 2013.gada decembra, kad Ziemeļkorejā ar nāvi tika sodīts diktatora tēvocis Čans Sonthēks.

 


Foto: Franz Vohwinkel ilustrācija 

Saistītās tēmas: IndeKims Čennams

youtube icon
Abonēt youtube