Latvijas fotoradaru tīkla izveidē jāņem vērā Zviedrijas piemērs,  pavēstīja Latvijas Automoto biedrības (LAMB) prezidents un Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis Juris Zvirbulis.

”Vai ir iespējams panākt, ka ceļu satiksmes negadījumos vairs nav bojāgājušo? Zviedrijā ne tikai ir pārliecināti, ka tas ir iespējams, bet ir jau noteikts konkrēts laiks – 2050.gads -, kad pienāks melnās statistikas gals. Lai mērķi sasniegtu, zviedri jau kopš 1994.gada īsteno īpašu satiksmes drošības programmu ”Vision Zero” (VZ), kuru, demonstrējot teicamu sadarbības piemēru, sāka Zviedrijas valdība un auto industrijas pārstāvji. Trīs gadus vēlāk Zviedrijas parlaments pieņēma Satiksmes drošības likumu un VZ tika nostiprināta likumdošanā,” klāstīja Zvirbulis.

Viņš norādīja, ka arī Latvijā ir izvirzīts svarīgs mērķis – panākt, lai līdz 2020.gadam salīdzinājumā ar 2010.gadu uz pusi samazinātos satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits. ”2010.gadā uz Latvijas ceļiem dzīvību zaudēja 218 cilvēki, bet aizvadītajā gadā 157, tādēļ, neskatoties uz to, ka situācija ne tuvu nav apmierinoša, it kā esam uz pareizā attīstības ceļa. Tomēr mums vēl ir garš ceļa gabals jāiet, jo Eiropā vidēji ir 51 bojāgājušais uz vienu miljonu iedzīvotājiem, Zviedrijā 27, bet Latvijā, noslēdzot 2016.gadu, aptuveni 80, kas gan ir mazāk nekā 2015.gadā. Augšminētais mērķis ir nostiprināts Ceļu satiksmes drošības plānā 2017. līdz 2020.gadam, kuru cerams, ka tuvākajā laikā apstiprinās valdībā, un tas iegūs likuma spēku,” skaidroja LAMB prezidents.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Zviedrijai ir 11 gadu pieredze fotoradaru tīkla izveidē un Latvijai būtu jāņem vērā šīs valsts piemērs. ”Piemēram, protokolā par fotoradara fiksētu ātruma ierobežojuma pārkāpumu, kuru saņem Zviedrijas autovadītājs, ir redzama ne tikai automašīna, bet arī autovadītājs, un soda nauda tiek prasīta no vadītāja, nevis automašīnas īpašnieka. Kopumā šobrīd Latvijā situācija ar fotoradaru uzstādīšanu jau ir labāka nekā pirms vairākiem gadiem, kad tos apkalpoja privātfirma ar vienu mērķi, pēc iespējas vairāk nopelnīt, un ziemeļu kaimiņi ar savu ilgstošo pieredzi un ambiciozo mērķi var mums palīdzēt sasniegt Eiropas mērogā vērā ņemamus rezultātus. Zviedri uzskata, ka viņu VZ veiksmes stāstu nosaka četri faktori – tas ir nacionāls, vienlīdz nozīmīgs visā valstī, tajā ir aktīvi iesaistītas visas atbildīgās valsts un pašvaldību institūcijas, pilnīga prioritāte ir satiksmes dalībnieku dzīvības glābšana, nevis pārkāpēju ķeršana, tādēļ vienots un ievērojams ir sabiedrības atbalsts, programmu atbalsta 70% zviedru,” stāstīja Zvirbulis.

Pēc viņa teiktā, viens no Zviedrijas programmas svarīgākajiem elementiem ir plašs, visu valsti noklājošs fotoradaru tīkls, kura patiesais uzdevums ir glābt dzīvības, nevis iekasēt naudu. ”Kopumā Zviedrijā ir 1600 stacionārie radari un šogad to skaits tiks palielināts vēl par 200 līdz 300 iekārtām. Interesanti, ka akcents ir likts uz stacionārajiem fotoradariem, kuru atrašanās vieta ir visiem zināma, jo mobilie, pārvietojamie radari ir tikai 15. Katrs stacionārais fotoradars diennaktī strādā tikai par 5%, kas nozīmē kādu stundu un divdesmit minūtes. Tie gan netiek atslēgti vienā laikā, un autovadītājs nezina, ir fotoradars ieslēgts vai nav. Ja zviedru mērķis būtu iekasēt pēc iespējas vairāk naudas, tad radari strādātu ”pēc pilnas programmas”, un neviens tos neatslēgtu,” pauda biedrības prezidents.

 


Foto: Max Pixel

Saistītās tēmas: fotoradarsLAMB

youtube icon
Abonēt youtube