Latvijā sieviešu un vīriešu darba samaksas par to pašu darbu atšķirība ir zemākā Baltijas valstu vidū, liecina algu izpētes platformas “Paylab” apkopotie dati par 12 Centrālās un Austrumeiropas valstīm.

Saskaņā ar tiem mūsu valstī – tāpat kā Čehijā un Ungārijā – sievietes šogad saņem par 8% mazāk nekā vīrieši, kas ieņem tādu pašu amatu.

Igaunijā šī atšķirība ir 11%, Lietuvā – 10% un Slovākijā – 9%. Savukārt no aplūkotajām reģiona valstīm mazāka nekā Latvijā algu nevienlīdzība pašlaik ir Somijā un Serbijā (abās valstīs sievietes saņem par 6% mazāku algu nekā vīrieši tādā pašā amatā), Horvātijā (-5%), Slovēnijā un Bosnijā un Hercegovinā (abās valstīs -4%) un Polijā (-2%).

Pētījuma autori norāda, ka atšķirības varētu pārvarēt, ja sievietes būtu uzstājīgākas un sāktu sarunas par savas algas apmēru pašreizējā darbavietā, kā arī, meklējot jaunu darbu, sarunās panāktu darba tirgus situācijai atbilstošu samaksu.

Savukārt rēķinot vispārējo sieviešu un vīriešu algas atšķirību, neņemot vērā amatu, vislielākā tā ir Igaunijā (-24%), kam seko Čehija, Polija un Slovākija (visās valstīs -23%), Ungārija (-22%), Latvija (-20%), Somija (-18%), Lietuva (-16%), Serbija (-12%), Horvātija un Bosnija un Hercegovina (abās valstīs -9%), kā arī Slovēnija (-7%).

Algas atšķirības starp sievietēm un vīriešiem “Paylab” skaidro ar to, ka sievietes vairāk stādā jomās un amatos, kuros kopumā atalgojuma līmenis ir zemāks. Tāpat sievietēm nereti ir pārtraukums karjerā, kā arī viņas ir mazāk pārstāvētas vadošos amatos.

Vienlaikus pētījuma autori norāda, ka, pabeidzot skolu, gan sievietēm, gan vīriešiem ir vienlīdzīgas iespējas darba tirgū, tomēr vīrieši sarunās par atalgojumu ir uzstājīgāki un viņu algas prasības ir par 14% lielākas nekā sievietēm.

“Paylab” ir starptautiska algu izpētes platforma, kas apkopo informāciju par algu un prēmijām dažādos amatos.

Saistītās tēmas: AlgasAtšķirībasievietesvīrieši

youtube icon
Abonēt youtube