Islande kļūs par pirmo valsti pasaulē, kas darba devējiem noteiks par pienākumu pierādīt, ka atalgojums visiem darbiniekiem ir vienlīdzīgs neatkarīgi no viņu dzimuma, etniskās piederības, pilsonības vai seksuālās orientācijas, trešdien paziņoja Islandes valdība.

Valdība šomēnes parlamentā iesniegs likumprojektu, kas paredz visiem darba devējiem, kuri nodarbina vismaz 25 cilvēkus, saņemt sertifikātu, ka viņi maksā vienlīdzīgu algu par vienādu darbu. Paredzēts, ka šis likums, kas attieksies gan uz privātajiem, gan valsts uzņēmumiem, stāsies spēkā 2020.gadā.

330 tūkstošu cilvēku apdzīvotā valsts līdz 2022.gadam vēlas izskaust darba samaksas nevienlīdzību dažādu dzimumu pārstāvjiem.

Vienlīdzības un sociālo lietu ministrs Torsteins Viglundsons sacīja, ka “ir pienācis īstais laiks šajā jautājumā rīkoties radikāli”. “Vienlīdzīgas tiesības ir cilvēktiesības,” viņš teica. “Mums ir jāgādā, lai vīriešiem un sievietēm ir vienādas iespējas darba vietā. Mūsu atbildība ir darīt visu, lai to panāktu,” klāstīja ministrs.

Pasaules Ekonomikas forums ir atzinis Islandi par valsti ar pasaulē labāko dzimumu vienlīdzības situāciju, tomēr arī Islandē sievietes vidēji nopelna par 14-18% mazāk nekā vīrieši.

24.oktobrī tūkstošiem sieviešu Islandē plkst. 14.38 atstāja savas darba vietas un piedalījās demonstrācijā pie parlamenta, lai protestētu pret dzimumu algu nevienlīdzību. Sieviešu tiesību aizstāvības grupas ir aplēsušas, ka katru dienu pēc plkst.14.38 sievietes strādā bez atalgojuma salīdzinājumā ar vīriešu nopelnīto.

Gaidāms, ka Islandes parlaments pieņems likuma grozījumus, jo tos atbalsta gan valdības, gan opozīcijas deputāti. Valdība cer, ka tie spēkā stāsies līdz 2020.gadam.

Viglundsons sacīja, ka daži cilvēki norāda, ka tāds likums rada nevajadzīgu birokrātijas slogu uzņēmumiem un nav nepieciešams, lai izskaustu algu nevienlīdzību.

“Tas ir slogs uzņēmumiem noteikt par pienākumu ievērot šādu likumu,” viņš atzina, tomēr piebilda, ka “ir jāuzdrošinās spert jaunus soļus, lai stingri cīnītos pret netaisnību”.

 


Foto: pexels

Saistītās tēmas: Darba devējiDiskriminācijaIslande

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube