Dzeramā soda jeb  nātrija karbonāts ir viena no tām lietām, kas atrodama teju katrā virtuvē. Protams, vairums to izmanto cepšanai, gatavošanai vai tīrīšanas nolūkos, taču to mēdz izmantot arī kā alternatīvu zobu pastām.

To sākuši izmantot tik daudz, ka neskaitāmas zobu pastu kompānijas to iekļāvuši pastas sastāvā. Dzeramā soda ir lielisks līdzeklis pret aplikuma veidošanos uz zobiem, tāpat tos notīra no tējas, kafijas vai tabakas radītās dzeltenās nokrāsas. Bet vai tā nenodara vairāk ļauna, nekā laba?

Soda saskarē ar ūdeni veido sārmainu šķīdumu, kas izdala brīvos radikāļus, kas veicina zobu balināšanu. Tomēr sodai piemīt arī citas īpašības, ne tikai baltinošas. Soda palīdz novērst zobakmens veidošanos, līdz ar to mazina zobu un smaganu bojājumus. Tiek uzskatīts, ka soda arī uzlabo elpu, jo tiek līdzsvarots skābes līmenis, kas veidojas no pārtikas, ko uzņemam. Tomēr pārlieku liela aizraušanās ar šo metodi var pakļaut arī riskam.

1. Nav laba iepakojuma. Jāteic, ka zobu mazgāšana ar sodu var būt visai ķēpīgs pasākums. Kaut arī tas ir visai lēts variants, tas nav visērtākais vai tīrākais.

2. Nepietiekama, lai cīnītos ar mutes dobuma slimībām. Eksperti uzsver, ka sodai nepiemīt tādu īpašību, lai pati par sevi spētu cīnīties ar zobakmeni vai mutes dobuma iekaisumiem. Soda nespēj nogalināt baktērijas, līdz ar to zobakmens tāpat izveidosies.

3. Var traumēt zobu emalju. Ja sodu izmanto pārāk bieži un neatbilstošās proporcijās, tā var kaitēt zobu emaljai, kas pēcāk noved pie zobu bojāšanās.

4. Var izraisīt smaganu bojājumus. Tā kā soda ir visai abrazīva, tā var traumēt ne tikai zobu emalju, bet arī smaganas.

5. Nesader ar zobu līmi. Nepārtraukta sodas lietošana var ietekmēt to, cik kvalitatīvi turas zobu līme un uz tās atstāj tumšus pleķus. Tādēļ cilvēkiem, kas izmanto zobu līmi, iesaka no sodas atturēties.

6. Tā atstāj nepatīkamu pēcgaršu. Soda ir graudaina un tā atstāj visai nepatīkamu pēcgaršu mutē. Lai izvairītos no šīs pēcgaršas un pārlieku lielā abrazīvuma, iesaka to sajaukt ar zobu pastu.

Jāteic, ka lielākā daļa augstāk minēto problēmu veidojas vien tādēļ, ka sodu izmanto pārlieku bieži un nepareizi. Ja to lietosi vien pāris reizes mēnesī un sajauktu kopā ar zobu pastu, iegūsi tikai pozitīvu rezultātu un noteikti neiedzīvosies mutes dobuma infekcijās.

Saistītās tēmas: cepamā sodaveselībazobu higiēna

Komentāri 10

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube