No pagājušā gada oktobra, izmantojot “zaļo koridoru” jeb iespēju veikt valsts apmaksātus diagnostiskos izmeklējumus ārpus kopējās gaidīšanas rindas pakalpojumu saņemšanai, izmeklēti un konsultēti vairāk nekā 700 pacienti ar aizdomām par onkoloģisku slimību, aģentūru BNS informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Veselības ministre Anda Čakša norāda, ka veiktie uzlabojumi strādā, un nākamais solis būtu rast risinājumus, lai līdzīgā veidā pieejamību diagnostikai un ārstēšanai uzlabotu pacientiem, kuriem nepieciešama atkārtota ārstēšana no onkoloģiskas slimības. “Kopīgi ar speciālistiem mums vēl ir daudz darāmā,” atzina Čakša.

Pēc NVD paustā, visbiežāk prioritāra diagnostiskā izmeklēšana tikusi nodrošināta pacientiem ar aizdomām par krūšu un resnās zarnas onkoloģiskām slimībām. Turklāt vairāk nekā 25% gadījumu diagnostiskās izmeklēšanas rezultātā ir konstatētas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī un nepieciešamība veikt pacienta papildu izmeklēšanu vai uzsākt atbilstošu ārstēšanu.

Ieviestā kārtība paredz, ka ģimenes ārsti var nosūtīt pacientus ar medicīniski pamatotām aizdomām par ļaundabīgu audzēju nepieciešamo diagnostisko izmeklējumu veikšanai 11 izplatītāko vēža lokalizāciju gadījumos, lai nodrošinātu savlaicīgu izmeklēšanu un ārstēšanas uzsākšanu. Attiecīgie izmeklējumi pacientam tiek veikti desmit darbadienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē un apmaksāti pēc fakta – virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojuma apmēra.

Ja diagnostisko izmeklējumu rezultāti apstiprina ārsta aizdomas par onkoloģisku slimību, ģimenes ārsts vai ģimenes ārsta prakses māsa, vienojoties ar pacientu, piesaka pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē. Arī šis apmeklējums tiek nodrošināts ārpus kopējās pacientu plūsmas, desmit darbdienu laikā no pacienta pieteikšanas.

NVD informē, ka, lai uzlabotu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību pacientiem ar onkoloģiskām slimībām, onkoloģijas jomai šogad papildus novirzīti 12,3 miljoni eiro.

Tāpat būtiski esot pieaudzis arī kompensējamo medikamentu nodrošināšanai izlietotais valsts finansējums onkoloģijas jomā. Pērn medikamenti 23 tūkstošiem pacientu apmaksāti 22 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,3 miljoniem eiro vairāk nekā gadu iepriekš. Lielāks līdzekļu izlietojums novērojams arī šogad – līdz martam onkoloģijas kompensējamo medikamentu apmaksai izlietoti par 206 000 eiro vairāk nekā šajā periodā pērn.

NVD atgādina, ka Veselības ministrijā izstrādāts plāna projekts onkoloģijas pacientu aprūpes uzlabošanai 2017.-2020.gadam, kura mērķis ir pilnveidot vēža profilaktisko pārbaužu kvalitāti un aptveri, uzlabot situāciju primārajā diagnostikā un ārstēšanā biežākajās ļaundabīgo audzēju lokalizācijās, kā arī paplašināt paliatīvās aprūpes pieejamību.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube