Šodien Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sāk vakcinēt meža dzīvniekus pret trakumsērgu, aģentūrai BNS pavēstīja dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Vakcīnas, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, līdz maija beigām tiks izvietotas austrumu pierobežā 19 245 kvadrātkilometru teritorijā.

Pēc Meisteres teiktā, meža dzīvnieku vakcinācijai izmanto novājinātu trakumsērgas vīrusa celmu saturošu vakcīnu “Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē.

Ja iedzīvotāji pamana vakcīnu, kas izskatās kā brūngans kubiņš, nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti, to nevajadzētu aiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs, norāda PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja.

“Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta,” teica Meistere, piebilstot, ka PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās neaiztikt.

Lai arī vakcīna nav paredzēta ne suņiem, ne kaķiem, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

Jau ziņots, ka trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Latvijā kopš 2013.gada nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Lai gan Latvijā pēdējo gadu laikā nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums, ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, PVD aicina veikt mājas dzīvnieku, īpaši lauku sētās turēto, vakcināciju pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.

 


Foto: merdeka.com

Saistītās tēmas: Meža dzīvniekiPVDVakcīna

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube