Latvijā šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu patēriņa cenas pieauga par 0,4%, bet gada laikā – šogad aprīlī salīdzinājumā ar 2016.gada aprīli – inflācija saglabājās 3,4% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, aprīlī audzis par 1,4%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2017.gada aprīlī, salīdzinot ar martu, gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieaugušas par 0,4%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīli precēm cenas augušas par 3,2%, bet pakalpojumiem – par 4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām aprīlī salīdzinājumā ar martu bija cenu kāpumam apģērbam un apaviem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,5%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, cūkgaļai un maizei. Savukārt būtiskākais cenu samazinājums akciju ietekmē bija kafijai.

Turpinoties vasaras sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, apaviem cenas aprīlī palielinājās par 12,8%, bet apģērbiem – par 2,8%.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 2,6%. Savukārt dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un autotransportlīdzekļu apdrošināšanai. Lētāka bija siltumenerģija.

Savukārt šogad aprīlī salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīli lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, kā arī sakaru grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,3%. Cenas pieauga piena produktiem, svaigiem dārzeņiem, sieram un biezpienam, pienam, cukuram, sviestam, konditorejas izstrādājumiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, šokolādei un maizei.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 2,4%. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, siltumenerģija un atkritumu savākšana, savukārt lētāka bija dabasgāze.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 4,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai (+11,5%), kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Vidējais cenu līmenis sakaru grupā salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīli palielinājās par 7,4%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija tabakas izstrādājumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem.

Saistītās tēmas: ekonomikainflācijapatēriņa cenu pieaugums

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube