Desmitiem tūkstoši cilvēku vairākās Čehijas lielpilsētās trešdien izgāja demonstrācijās, protestējot pret valsts prezidentu un finanšu ministru, kamēr valdošā koalīcija nonākusi uz sabrukuma robežas.

Prāgas Vāclava laukumā sapulcējās līdz 30 000 demonstrantu. Plašas demonstrācijas notika arī Plzeņā, Brno un vairākās citās pilsētās.

Protestētāju niknumu pastiprināja saasinātais strīds starp premjerministru sociāldemokrātu Bohuslavu Sobotku un finanšu ministru Andreju Babišu, kurš ir centriskās partijas “Neapmierināto pilsoņu akcija” (ANO) biedrs un viens no bagātākajiem cilvēkiem Čehijā.

Gan Čehijas Sociāldemokrātu partija (ČSDD), gan ANO ir kreisi centriskās koalīcijas valdībā.

Prāgā sanākušie demonstranti pieprasīja, lai ne Babišs, ne arī citi viņa partijas biedri neieņemtu finanšu ministra amatu. Turklāt tiek prasīta arī Zemana demisija, jo prezidents nepildot konstitūcijā paredzētos pienākumus, Čehijas ziņu aģentūrai ČTK paziņoja mītiņa organizatore Šarka Fjalova.

Ja šīs prasības netiks pildītas, protesti tiks turpināti, viņa piebilda.

Sobotka nesen apsūdzēja Babišu par iesaistīšanos nodokļu nemaksāšanas shēmās un pieprasīja finanšu ministra atkāpšanos, bet Babišs noliedz jebkādu vainu likumpārkāpumos un atsakās atkāpties.

Sobotka grib, lai valsts prezidents Milošs Zemans izmantotu savu konstitucionālo varu Babiša atlaišanai, tomēr prezidents atsakās to darīt, jo Zemans un Babišs ir politiski sabiedrotie.

Zemans tikmēr paziņojis, ka tieši Sobotka ir izraisījis krīzi valdībā, un viņam vajadzētu atkāpties no amata.

Brīdī, kad Sobotka atradās oficiālā vizītē Luksemburgā Zemans uzaicināja trīs valdošo partiju līderus uz sarunām.

Valdošās koalīcijas līderi trešdien izteicās par kreisi centriskā bloka sašķelšanu, bet nespēra konkrētus soļus.

“Slēdziens bija tāds, ka neviena partija negrib būt tā, kas izbeigtu koalīcijas pastāvēšanu,” sacīja Pavels Belobrādeks no valdošās koalīcijas partijas “Kristīgā un demokrātiskā partija – Čehoslovākijas Tautas partija (KDU-ČSL).

Strīds ir izcēlies pirms oktobrī paredzētajām parlamenta vēlēšanām. Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka tajās varētu uzvarēt Babiša partija.

Zemans saņēmis nosodījumu par nepiemēroto manieri, kādā pagājušajā ceturtdienā izturējies pret Sobotku. Zemans izlikās, ka premjerministrs būtu piedāvājis savu demisiju un atstāja telpu brīdī, kad Soboka runāja.

Brno sanākušie protestētāji parakstīja petīciju, aicinot parlamentu izveidot komisiju, kas izmeklētu Babišam piederošā holdinga “Agrofert” ietekmi uz valsts politiku.

Babišam nesen nācās nodot savas kompānijas trasta fondos, lai ievērotu jauno interešu konflikta likumu.

Zemans tikmēr iesniedzis konstitucionālo sūdzību pret šo likumu.

Liberecā, Čehijas ziemeļos, cilvēki pulcējās pie viesnīcas, kurā Zemans rīkoja sarunas ar koalīcijas partiju līderiem.

Koalīcijas partiju sarunas nav palīdzējušas atrisināt politisko krīzi, žurnālistiem pavēstīja Belobrādeks un ČSDD priekšsēdētāja vietnieks Milans Hovanecs.

ČSDD un KDU-ČSL uzstāj, ka Babišam jāatstāj amats, viņi paziņoja.

Babišs pēc tikšanās ar žurnālistiem nerunāja. Arī Zemans nekomentēja apspriedi.

Babišs vēlāk ziņu portālam “Novinky.cz” atklāja, ka viena no Zemana rosinātajām alternatīvām paredz veidot valdību, kurā nebūtu ne Babišs, ne Sobotka un ANO esot gatava runāt par šādu plānu.

Hovanecs norādīja, ka Babišs sarunu laikā nepieļāva iespēju atkāpties no amata, un problēmu ir radījusi viņa partija.

“ANO to var atrisināt, ja Babišs pamet valdību,” piebilda Hovanecs.

Hovanecs neprognozēja, ka Zemana iesniegtie priekšlikumi palīdzēs pārvarēt valdības krīzi, tomēr viņš tos nodos Sobotkam.

ČSDD politiķis gan neatklāja, ko tieši Zemas ir rosinājis.

Sobotka savukārt par tipisku nosauca prezidenta biroja rīcību, uzaicinot uz sarunām koalīcijas partiju līderus tieši tajā dienā, kad viņš atrodas ārzemēs.

Zemanam ir jāreaģē uz rosinājumu atcelt no amata Babišu, uzsvēra Hovanecs. Ja tas netiks darīts pēc prezidenta atgriešanās no Ķīnas 18.maijā, parlamenta augšpalāta Senāts varētu iesniegt konstitucionālo sūdzību pret prezidentu, brīdināja Hovanecs.

Tikmēr parlamenta apakšpalāta pieprasīja, lai Babišs bez kavēšanās pamet valdību, paziņojot, ka politiķis ir klaji melojis un ļaunprātīgi izmantojis varu, izmantojot savus medijus pret politiskajiem konkurentiem.

Foto: Katerina Sulova/ CTK via AP

Saistītās tēmas: Čehijademonstrācijasprotesti

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube