Graudaugu sējumiem patlaban vietām Latvijā pietrūkst mitruma un dažviet, piemēram, Zemgalē sējumu attīstība kavējas, aģentūrai LETA atzina aptaujātie eksperti.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības “Latraps” valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža aģentūrai LETA sacīja, ka Zemgalē par trim nedēļām kavējas sējumu attīstība. “Sējumi it kā attīstījušies diezgan labi, bet tiem sen vajadzēja būt tālākā attīstības fāzē. Siltās dienas strauji rit, bet Zemgalē diezgan noteikti var teikt, ka ir mitruma deficīts,” teica Ruža, piebilstot, ka kritiskais sausuma līmenis vēl nav sasniegts, bet tuvākajās dienās lietus būtu ļoti vēlams.

Viņš piebilda, ka bez lietus graudaugi siltajos laika apstākļos sāks strauji attīstīties un augt. Ja šajā laikā pietrūkst mitruma, tas atstās bēdīgu iespaidu uz ražas veidošanos – pēc ziedēšanās vārpās var neaizmesties graudi.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai LETA norādīja, ka Vidzemē izteikts lietus sen nav bijis un sējumos parādās sausuma pazīmes. Lietus trūkums varētu samazināt vēli sēto vasarāju ražas potenciālu, tāpēc nokrišņi ir ļoti vēlami. “Negribētos, lai atkārtojas tas, kas notika pagājušogad maijā, kad nebija lietus. Taču prognozes rāda, ka lietus tuvākajās dienās nebūs,” bažas pauda Jansons.

Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis piekrita, ka negaiss šīs nedēļas sākumā bija lokāls, līdz ar to vietām mitruma var pietikt, bet blakus pagastā lietus var būt bijis nemaz vai par maz.

“Tagad graudaugi strauji aug, ir silts. Protams, vajag mitrumu. Taču katastrofāls sausums vēl nav iestājies. Tuvākajās desmit dienās būtu nepieciešams lietus, bet varbūt nokrišņu nebūs. Patlaban lauksaimnieki graudaugus mēslo un arī mēslojuma ir jāizšķīst, lai augi tiktu pabaroti. Bez nokrišņiem būs problemātiski,” viņš sacīja.

Jau ziņots, ka laikapstākļus Latvijā patlaban nosaka anticiklons un siltā atmosfēras fronte, kas tuvojas no rietumiem.

Saistītās tēmas: graudaugu sējumilauksaimniecībaZemgale

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube