Ceļojumos vasaras mēnešos visbiežāk – 78% gadījumu – apdrošināšanas atlīdzības tiek pieteiktas akūtu veselības problēmu un traumu dēļ, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) apkopotā informācija par 2016. gadu. Savukārt 14% pieteikumu kā iemesls nepatīkamiem brīžiem minēta nozaudēta, sabojāta vai aizkavējusies bagāža.

Analizējot visus ar veselības traucējumiem saistītos atlīdzības pieteikumus vasaras ceļojumu laikā, 68% gadījumu ceļotājus piemeklējis drudzis, elpceļu saslimšanas vai dažādas vēdera vīrusu infekcijas, 24% gadījumu gūtas traumas, savukārt teju katrs desmitais ceļotājs (8%) vērsies pie speciālista zobu sāpju dēļ.

Atpūtas laikā, ceļotājiem kļūstot atbrīvotākiem, nereti tiek piemirsts par vienkāršiem piesardzības pasākumiem. Rīkojoties apdomīgi, iespējams izvairīties no tādiem šķietami neparedzamiem negadījumiem kā, piemēram, savainojumi, kas gūti saskarsmē ar jūras ezi, medūzu, insektu vai dzīvnieku. Izvairīties no pārkaršanas saulē vai apdegumiem var itin vienkārši – lietojot saules aizsargkrēmus un galvassegu,” norāda Sandra Pietkēviča, BALTA Personu apdrošināšanas produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja, piebilstot, ka ceļojumos traumas tiek gūtas visdažādākajās situācijās – paslīdot uz slidenas virsmas pie baseina, aizķeroties aiz pakāpiena, braucot ar skūteri utt.

Pirms došanās ceļojumā S. Pietkēviča aicina ceļotājus rūpīgi izvērtēt savu veselības stāvokli un iespējamo medicīnas pakalpojumu pieejamību attiecīgajā vietā, it īpaši, ja ceļojumam izvēlētas eksotiskas valstis ar zemu ekonomiskās attīstības līmeni vai valstis, kas neatrodas EVAK kartes darbības zonā. Eiropas Savienībā darbojas EVAK karte, kas jebkurā dalībvalstī sniedz iespēju saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi, taču, esot bez apdrošināšanas citās valstīs, negaidīti veselības traucējumi, piemēram, sāpošs vēders un augsta temperatūra, var radīt lielas neērtības un pilnībā sabojāt braucienu. Tāpēc apdrošināšanas eksperte aicina būt atbildīgiem un pirms tālāka ceļojuma apmeklēt ģimenes ārstu un zobārstu un iegādāties apdrošināšanu, lai pakalpojumu pieejamība nebūtu stingri ierobežota ar EVAK karšu darbības nosacījumiem. Sevišķi svarīgi tas ir hronisku saslimšanu pacientiem – kopīgi ar ārstu jāvienojas par medikamentiem, ko preventīvos nolūkos ņemt līdzi plānotajā ceļojumā.

Svarīgi arī ceļojuma laikā izvērtēt situācijas nopietnību. Piemēram, akūtu zobu sāpju gadījumā ārste stomatoloģe Iveta Caune iesaka meklēt speciālista palīdzību tad, ja arī pēc pretsāpju medikamentu lietošanas sāpes nemazinās. “Ne vienmēr par akūtu situāciju liecina redzami simptomi. Nerva iekaisums radīs ilgstošas, neciešamas sāpes arī bez uztūkuma, taču tas ir nopietns iemesls meklēt speciālista palīdzību ceļojuma laikā,” stāsta zobārste. Kā iemeslus tam, kāpēc akūtu un hronisku saslimšanu uzliesmojumi tik bieži notiek tieši ceļojumos, I. Caune min vides maiņu un atšķirīgus klimatiskos apstākļus.

Lai ceļojums paliktu tikai pozitīvā atmiņā, BALTA iesaka ceļasomas saturā iekļaut:

  • līdzekļus, kas atbaida kukaiņus, ārstē to kodumus un mazina niezi; alerģiskiem cilvēkiem būtu nepieciešamas arī pretalerģijas tabletes;

  • plāksterus noberzumu un nelielu brūču ārstēšanai;

  • termometru;

  • pretsaaukstēšanās līdzekļus;

  • medikamentus pret kuņģa un zarnu trakta traucējumiem.

Ceļojumu aptieciņā iekļaujamie medikamenti jāizvēlas, konsultējoties ar ārstu.

Saistītās tēmas: AprošināšanaBagāžaceļojumitraumas

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube