Sociālie mediji mums var justies vairāk saistītiem ar draugiem pat tad, ja mēs no viņiem atrodamies pavisam tālu. Bet gadās arī tā, ka sociālo mediju dzīvei var būt nopietna ietekme uz mūsu pašapziņu.

Piemēram, katru stundu Facebook tīklā tiek ielādētas aptuveni 10 miljoni jaunu fotogrāfiju un eksperti saka, ka sociālais medijs mēdz būt gluži kā mīna jauniem cilvēkiem, kuri salīdzina savas dzīves ar citu sociālo lietotāju dzīvēm un notikumiem. Instagram nesen ieguva statusu kā sociālais tīkls, kas atstāj vissliktāko negatīvo iespaidu uz jauniešu mentālo veselību, kā arī rada neatbilstības sajūtu.

Kā visur esošo sociālo mediju laikmetā ir iespējams sevi pasargāt internetā brīdī, kad šie tīkli sāk iedragāt mūsu pašapziņu?

Izveido savā tālrunī pašnovērtēšanas mapi

Kāda 17 gadus veca studente vārdā Īsija Lakina (Issie Lakin) saka, ka nepārtraukta skatīšanās uz skaistām sievietēm, dārgu apģērbu un nepārtrauktu ceļošanu ir ietekmējis to, kā viņa pati skatās uz sevi kā uz cilvēku. Šis konstantais salīdzinājums var tikt piemērots ļoti daudziem, kuru pašapziņas bojā Instagram, Facebook vai citi sociālie tīkli. Tāpēc nepārtraukti ir nepieciešams atgādināt sev par pozitīvajām lietām savā dzīvē. “Labākā stratēģija bija motivāciju attēlu un tekstu meklēšana, kā arī atgādinājumu likšana tālrunī, kas man katru dienu atgādina par to, cik daudz es savā dzīvē esmu sasniegusi,” saka Īsija. “Izklausās banāli, bet nepārtraukti pētīju savus atzinības rakstus un pat lejuplādēju tos savā tālrunī. Ikreiz, kad man ir slikta vai neizdevusies diena, es ieskatos savā tālruņa galerijā,” viņa piemin.

Izdzēs aplikācijas no sava tālruņa

Nav nepieciešams izdzēst visus savus faktiskos kontus, bet, izdzēšot dažas programmatūras no sava tālruņa, tas var palīdzēt nomākt nepārtraukto vēlmi sniegties pēc tālruņa un pārbaudīt jaunāko. Ja jūti, ka, ejot cauri Instagram fotogrāfijām, tevī rodas negatīvas sajūtas, vienkārši izdzēs aplikāciju, kaut vai uz īsu laiku.

Neizmanto Instagram Explore lietotni

Daudzi cilvēki, atverot Explore sadaļu, atrod neskaitāmi daudz foto un video, kas pat liek apskaust citu cilvēku dzīvi un sākt noniecināt savējo. Kā saka – nemeklē nepatikšanas, ja nevēlies tās atrast. Tieši tāpēc labāk neizmantot Explore sadaļu, bet gan laiku pa laikam ieej savā kontā un pārskati savas fotogrāfijas, atceroties visas pozitīvās atmiņas un piedzīvojumus, kas pieredzēti.

Atseko kontiem, kas tev liek justies slikti

Dženija Reja (Jenny Rae), 25 gadus veca blogere, kura pašlaik darbojas dienvidaustrumu Āzijā, saka, ka sociālie mediji pagātnē ir kaitējuši viņas pašapziņai, kad viņa bieži jutās nedroši, salīdzinot sevi ar citiem. “Es sevi internetā pasargāju, mēģinot lietot sociālos tīklus prātīgi. Kāds reiz man ieteica atsekot visiem kontiem, kas man liek justies negatīvi jebkādā ziņā, bet sekot tikai tiem, kas mani iedvesmo paveikt ko labu,” viņa atzīst.

Izveido limitu savu sociālo kontu lietošanai

Integratīvā psihoterapeite Hilda Burke saka, ka galvenā problēma daudziem ir tā, ka sociālie mediji aktualizē tendenci salīdzināt sevi ar citiem. Burke piemin, ka zināmā mērā salīdzināšana sevi ar citiem ir daļa no cilvēka dabas. Viņa iesaka noteikt ierobežojumus attiecībā uz to, cik daudz laika cilvēkam būtu nepieciešams pavadīt sociālo kontu ielenkumā. Viņa saka, ka noteikts limits cilvēkam dod daudz lielākas koncentrēšanās spējas turpmākās dienas garumā. Daži no cilvēkiem Facebook jaunumus pārbauda tikai, piemēram, darba laikā, bet atlikušo dienas daļu velta ar internetu nesaistītām aktivitātēm. Citi, savukārt, ierobežo sava Instagram darbību, piemēram, atvaļinājuma laikā.

Izslēdz sociālo tīklu paziņojumus

Sociālie tīkli ir konstanta informatīvo ziņojumu plūsma, un pieslēgtie paziņojumi var likt mums atkal un atkal apmeklēt kādu kokrētu sociālo tīklu, kas var būt toksisks mūsu pašapziņai. Ir cilvēki, kuri izslēdz tā saucamos “push” paziņojumus, lai tālrunis pastāvīgi viņus nevilinātu atvērt kādu programmu, ja notiek kas jauns.

Runā ar kādu!

Ja sociālie tīkli aizņem pārāk daudz tavas dzīves un sāk šķist, ka tā visa kļūst par daudz, mēģini ar kādu par to runāt. Stāsti par to, kā tu jūties. Piemēram, 7cups.com ir bezmaksas anonīma un konfidenciāla tērzēšanas saite, kur tu vari runāt ar apmācītiem “klausītājiem” – terapeitiem par visu, kas sakrājies.

Saistītās tēmas: CilvēksinternetsPašapziņaSociālie tīkli

youtube icon
Abonēt youtube