Šodien es vēlos ar Jums parunāt par saldumiem, kafiju, cukuriem un citām dažādām, ar to saistītām lietām. Man jāteic, ka Latvijā cilvēkiem piemīt kāds trūkums – daudzi no mums savā uztura kartē ir par daudz ierakstījuši cukuru – ogļihidrātus. Un patiesībā tie nav nemaz nav tik viegli produkti, kā sākotnēji varētu šķist.

Ogļihidrātiem piemīt viena nejauka īpašība – tie satur daudz enerģijas, ko organisms pārvērš taukos – izgulsnē ap asinsvadiem, kā arī zem ādas. Visnejaukāk, protams, ir tad, kad tas izgulsnējas ap asinsvadiem, jo tad rodas dažādi asinsvadu un sirds bojājumi, tāpēc jau vien pārlieku daudz cukura lietot nevajadzētu.

Nedrīkst iekrist arī otrā bezjēdzībā – galīgi nelietot cukuru. Ja cilvēks patiešām ir fiziski aktīvs un par maz lieto cukuru, pirms aktivitātēm, piemēram, paskrienot, var pat zaudēt samaņu! Nav asinīs cukura! Šādos gadījumos steidzīgi vajadzīgs cukura līmeni atjaunot.

Tā kā iespējamas ir abas varbūtības – biežāka, protams, ir hroniskā lieta, kad cilvēks ikdienā lieto pārāk daudz cukura. Ko darīt? Cukurs, ziniet, ir tāda lieta, kas patiešām ir nepieciešama! Tā, piemēram, nenoliedzams ir fakts, ka cukurs uzlabo garastāvokli! Tev pietiek izdzert saldu tēju vai kafiju, kā tu jūti – oma uzlabojas!

Bet, ko darīt, ja cilvēkam garšo salda kafija vai tēja, bet viņš jūt, ka cukura ir par daudz un ap vēderiņu vai citur tauku masa ir izveidojusies pārlieku pamanāma? Atbilde – ļoti laba izeja ir lietot cukura aizvietotājus.

Ja runājam kopumā – cukura aizvietotāji pasaulē tiek lietoti daudz. Un tas tiek darīts, lai mazāk uzņemtu enerģiju, bet saldā garša mutē nepazustu. Šajos cukura aizvietotāju ķīmiskajos savienojumos praktiski nav enerģijas, tā kā tevi tie neuzbaro, taukos nekas nepārvēršas, bet tu dzer it kā saldu tēju vai kafiju.

Cukura aizvietotājiem gan piemīt kāda nelaime, ne visai liela, tomēr daudzus tas iedzen šķērslietā. Kas tā par nelaimi? Jā, zinātnieki ir atraduši – saldinātāji daudziem, ciparos tie ir 40% gadījumu, rada ne visai patīkamu sajūtu vēderā. Visbiežāk šī netīkamā sajūta ir vēdera uzpūšanās.

Ir dažādi cukura aizvietotāji, tāpēc iesaku pameklēt vienu vai otru un atrast sev piemērotāko!

Mans galvenais šodienas stāstījums – cukura aizvietotāji der cilvēkiem, kas ļoti vēlas saldumus, bet kaut kādu iemeslu dēļ nevar vairs atļauties cukuru. Bet otrs – cukura aizvietotāji var izraisīt gremošanas traucējumus, un reti kurš iedomājas, no kā tas ir!

Nobeigumā – plaši izplatīts ir mīts, ka cukura aizvietotāji rada kādu ļaunumu un īpaši bīstamas slimības. Nav tiesa. Nerada.  Tenkas klīst, ka var rasties vēzis, ciroze,  asinsvadu bojājumi, bet tas nudien ir izrunāts jau sen. Es ar abām rokām balosju, ka cukura aizvietotāji ķēpas vēderā var radīt un bieži arī rada, bet ka kaut kādas ļaunas slimības tie izraisa, tas nu gan nav tiesa.

youtube icon
Abonēt youtube