Lai nodrošinātu vēlēšanu norises principu ievērošanu, priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā, 3.jūnijā, pastiprināti strādās Drošības policija (DP), aģentūru LETA informēja Drošības policijā.

DP jau šobrīd ir saņēmusi informāciju par iespējamu nelikumīgu personas tiesību kavēšanu brīvi izvēlēties deputātus, par kuriem balsot, vai gatavošanos šādām darbībām. Savas kompetences ietvaros DP veic iegūtās informācijas pārbaudi.

DP atgādina, ka par apzinātu mēģinājumu ietekmēt cilvēka izvēli balsojot, ir paredzēta kriminālatbildība. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā.

Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

DP aicina Latvijas iedzīvotājus informēt DP pa telefona numuru 67208964 vai e-pastā “dpdd@dp.gov.lv” jebkurā diennakts laikā par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle. Vienlaikus cilvēki tiek aicināti informēt DP arī par gadījumiem, kad pastāv aizdomas par vēlēšanu komisijas locekļa iespējamām pretlikumīgām darbībām, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputātu kandidātam. DP aicina iedzīvotājus, kuriem ir šāda veida informācija, iespēju robežās fiksēt pēc iespējas precīzākas iespējamo pārkāpumu detaļas, veikt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio fiksēšanu.

Savukārt priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības un aģitācijas materiālu izvietošanas noteikumu ievērošanas kontroli veic Valsts policija un Pašvaldības policija. Līdz ar to gadījumā, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem, DP aicina vērsties Valsts policijā pa telefona numuru 110 vai attiecīgās pilsētas Pašvaldības policijā.

DP atgādina, ka aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.

Gadījumos, ja ir informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, DP aicina par to ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

 


Attēls: vp.gov

Saistītās tēmas: DrošībaPolicijaPriekšvēlēšanu periods

youtube icon
Abonēt youtube