Plašais paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Jūrmalā izcēlies nelegālā atkritumu uzglabāšanas vietā, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” pavēstīja Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova.
Viņa zināja teikt, ka atkritumus konkrētajā teritorijā glabājusi SIA “Prima M”, taču uzņēmums neesot saņēmis nekādas nepieciešamās atļaujas. Ņemot vērā minēto, VVD bija ierosinājusi administratīvo lietvedību un uzdevusi līdz 24.jūlijam atbrīvot teritoriju no atkritumiem. Attiecīgais administratīvais akts gan ticis apstrīdēts, taču tiesa to atstājusi negrozītu.
Spriežot pēc administratīvās lietas materiāliem, konkrētajā teritorijā atkritumi parādījušies pagājušā gada oktobrī. Pēc Koļegovas teiktā, tā bija “vieta, kur cilvēki saveduši atkritumus bez jebkādām atļaujām, bez jebkādas izvērtēšanas”. Tagad VVD lemšot par sankcijām, kādas uzņēmumam piemērot, kā arī izvērtēšot nepieciešamību vērsties tiesībsargājošajās iestādēs ar lūgumu sākt kriminālprocesu.
Jautāta par ugunsgrēka rezultātā videi nodarīto kaitējumu, Koļegova atzina, ka pēc atkritumu degšanas gaisa kvalitāte ir pasliktinājusies, gaisā ir liels putekļu daudzums. Tomēr kopumā laika apstākļi videi bijuši labvēlīgi – dūmi cēlušies augšup, kur vējš tos ātri izkliedējis.
Šodien VVD apzinās iespējas paņemt paraugus, lai objektīvi novērtētu gaisa kvalitāti pēc ugunsgrēka. Problemātisks gan ir fakts, ka ne visas specifiskās analīzes, kādas šajā situācijā būtu nepieciešamas, var veikt uz vietas Latvijā, atzina Koļegova.
LETA jau ziņoja, ka vakar pēcpusdienā Jūrmalā, Slokas apkaimē, izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, aizdegoties plastmasas atkritumu krāvumiem. Pēc vairāk nekā 12 stundu darba šorīt plkst.5.17 ugunsgrēku izdevās lokalizēt. Kopējā plastmasas atkritumu krāvumu degšanas platība bija 12 000 kvadrātmetri jeb 1,2 hektāri. Dega arī angārs desmit kvadrātmetru platībā, aģentūra LETA uzzināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).
Dzēšanas darbos vienlaikus iesaistījās aptuveni 50 VUGD ugunsdzēsēji-glābēji, kuriem palīgā tika nosūtīti arī divi “Latvijas Dzelzceļa” ugunsdzēsības vilcieni un divas Valsts meža dienesta ugunsdzēsības autocisternas, bet Nacionālo bruņoto spēku helikopters nodrošināja ugunsgrēka dzēšanu no gaisa. “Pasažieru vilciens” uz laiku apturēja vilcienu kustību Tukuma līnijas posmā no Slokas līdz Ķemeriem. Vilcieni visās Tukuma līnijas stacijās kursēja ar iespējamu kavēšanos.
VUGD aicināja cilvēkus uzturēties drošā attālumā no degšanas vietas, brīdinot, ka dūmi var būt kaitīgi veselībai. Ugunsgrēka vietā bija ieradušies arī VVD speciālisti.