Viļņas apgabaltiesa pirmdien nolēmusi izdot Amerikas Savienotajām Valstīm Lietuvas pilsoni Ēvaldu Rimašausku, ko ASV tiesībsargājošās iestādes grib saukt pie atbildības par 100 miljonu ASV dolāru (aptuveni 90 miljonu eiro) izkrāpšanu no kompānijām “Google” un “Facebook”.

Maijā tiesa uzdeva Lietuvas Ģenerālprokuratūrai lūgt ASV papildu datus attiecībā uz Rimašausku, dodot divus mēnešus laika šīs papildu informācijas iesniegšanai.

Kā tagad pastāstījusi tiesnese Aiva Surviliene, ASV puses atsūtītajā informācijā “ir dati, kas ļauj domāt, ka ka Rimašausks varēja izdarīt viņam inkriminētās noziedzīgās darbības”.

Tikmēr apsūdzētā advokāte paudusi viedokli, ka izmeklēšana būtu jāveic Lietuvas tiesībsargāšanas iestādēm, un solījusi nedēļas laikā lēmumu par izdošanu pārsūdzēt Lietuvas Apelācijas tiesai. Pēc viņas teiktā, ASV amatpersonas nodevušas tiesas rīcībā tikai sākotnējo datu kopsavilkumu.

Kā ziņots, martā ASV tiesībsargājošās iestādes izvirzīja 48 gadus vecajam Rimašauskam apsūdzības 100 miljonu dolāru izkrāpšanā no divām ASV augsto tehnoloģiju korporācijām, kas tobrīd netika sauktas vārdā, vien norādot, ka runa ir par “transnacionālu interneta pakalpojumu un produktu kompāniju un sociālo tīklu uzņēmumu”, bet aprīļa nogalē žurnāls “Fortune” vēstīja, ka cietušās kompānijas ir “Google” un “Facebook”.

Tās arī pašas atzinušas apkrāpšanas faktu, turklāt “Google” pārstāve izteikusies, ka naudu izdevies atgūt, un arī “Facebook” pārstāve paziņojusi, ka kompānija “drīz vien atguvusi lielāko daļu naudas un sadarbojas ar tiesībsargāšanas iestādēm”. Tomēr nedz viena, nedz otra kompānija nav izpaudusi, kādas summas tās zaudējušas un kādas – atguvušas.

Rimašauska advokāte apliecinājusi, ka apsūdzības rakstā minēti tieši šie abi uzņēmumi.

ASV federālās varas iestādes tika norādījušas, ka Rimašauskam izvirzīta apsūdzība piecos punktos – krāpniecībā, izmantojot elektroniskās saziņas līdzekļus, trīs punktos saistībā ar naudas atmazgāšanu, kā arī vēl vienā saistībā ar identitātes zādzību vainu pastiprinošos apstākļos.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra lūdza tiesu izdot Rimašausku Amerikas Savienotajām Valstīm, balstoties uz starpvalstu līgumu par izdošanu.

Rimašauskam draudēs vismaz 20 gadu ilgs cietumsods, ja tiesa atzīs viņa vainu pirmajos četros apsūdzības punktos. Savukārt vismaz divi gadi cietumā draud, ja tiks pierādīta Lietuvas pilsoņa vaina identitātes zādzībā.

Lietuvas tiesībsargājošās iestādes pēc ASV lūguma Rimašausku aizturēja 16.martā, un visu šo laiku viņš atradies apcietinājumā. Apsūdzētais savu vainu noliedz.

Iepriekš ziņots, ka 100 miljonus dolāru Rimašausks izkrāpis ar tā dēvētās fišinga shēmas palīdzību. Nauda plūdusi uz kontiem Latvijā un Kiprā, kuri pieder tā sauktajai mazkapitāla sabiedrībai ar ierobežotu atbildību. Kā bija teikts ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) Ņujorkas nodaļas prokurora paziņojumā, naudas izkrāpšanas shēma darbojusies vismaz no 2013. līdz 2015.gadam.

Rimašauskam izvirzītajā apsūdzībā bija norādīts, ka viņš Latvijā reģistrējis kompāniju, kam bija tāds pats nosaukums kā Āzijā pazīstamam elektronisko preču ražotājam, un šīs Latvijā reģistrētās kompānijas vārdā atvēris banku kontus Latvijā un Kiprā. Tobrīd “rus.lsm.lv” uzņēmumu reģistrā ar “Crediweb.lv” palīdzību bija noskaidrojis, ka Rimašausks Latvijā kontrolējis kompāniju SIA “Quanta Computer Inc”, kas reģistrēta dzīvoklī Daugavpilī.

Īstā “Quanta Computer Inc”, kas bāzēta Taivānā, saskaņā ar tās mājaslapā pieejamo informāciju ir pasaulē lielākais tehnoloģiju uzņēmums, kas ražo detaļas klēpjdatoriem. Abām apkrāptajām kompānijām bijuši vērienīgi un regulāri darījumi ar šo īsto “Quanta Computer Inc”, no kā iepirkti gan pakalpojumi, gan preces.

Saskaņā ar FIB informāciju Rimašausks abām amerikāņu kompānijām sūtījis e-pasta vēstules, kurās uzdevies par Taivānā bāzētās kompānijas “Quanta Computer Inc” darbinieku vai aģentu. Šajās vēstulēs, kas sūtītas no viltotām, taču ticamām adresēm, doti norādījumi par īstās “Quanta Computer Inc” piegādēm veikt apmaksu uz Latvijā reģistrētās SIA “Quanta Computer Inc” kontiem Latvijas un Kipras bankās.

Kā pavēstījis FIB, norādījumi tikuši pildīti un līdzekļi plūduši uz Rimašauska kontiem. Lai skaidrotu lielo resursu pieplūdumu, bankām uzrādīti viltoti rēķini, līgumi un vēstules ar viltotiem zīmogiem un ASV korporāciju darbinieku parakstiem. Nauda no Latvijā reģistrētās “Quanta Computer Inc” kontiem uzreiz pārskaitīta uz citiem Rimašauska kontiem Latvijā, Kiprā, Slovākijā, Lietuvā, Ungārijā un Honkongā. Šie konti nebija saistīti ar Latvijā reģistrēto firmu “Quanta Computer Inc”.

Latvijas SIA “Quanta Computer Inc” ar viena eiro pamatkapitālu reģistrēta 2013.gada 5.augustā. Firmu reģistrējis kāds Daugavpils iedzīvotājs vārdā Vladimirs A. Jau tā paša gada 15.augustā Vladimirs A. kompāniju pārdevis Ēvaldam Rimašauskam.

Rimašausks bijis SIA “Quanta Computer Inc” īpašnieks līdz 2016.gada 19.janvārim, pēc tam par šīs kompānijas īpašnieku kļuvis 1979.gadā dzimušais Latvijas iedzīvotājs Maksims S. Pēc tam kompānijas pamatkapitāls palielināts līdz 3000 eiro. Pērn novembrī par šī uzņēmuma īpašnieku kļuvis SIA “Relocate Investment”.

Visā savā pastāvēšanas vēsturē SIA “Quanta Computer Inc” atskaitēs valstij norādītais apgrozījums bijis nulle, liecina Uzņēmumu reģistra informācija.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) tika izrādījis interesi par šo firmu, caur kuru saskaņā ar ASV datiem plūda milzu līdzekļi. VID Daugavpils nodaļa tai 2015.gada 26.jūnijā piemēroja aizliegumu reorganizācijai un dalībnieku maiņai, taču šie ierobežojumi tika atcelti tā paša gada 12. oktobrī.

Valsts policijas Starptautiskās sadarbības biroja priekšnieks Māris Geida martā “rus.lsm.lv” apstiprināja, ka 2014.gadā no ASV kolēģiem saņemts lūgums un savāktas ziņas, kas nodotas ASV kolēģiem. Plašāku informāciju viņš nesniedza.

Uz “rus.lsm.lv” jautājumu, vai no Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm sekojusi kāda rīcība pēc saņemtajiem signāliem, Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins atzinis, ka lai tiktu ierosināts kriminālprocess, policijai nepieciešams saņemt iesniegumu no kādas personas, kas Latvijā cietušas no krāpnieku darbībām.

Uzņēmumu reģistrā (UR), jautāti, kā Latvijā bija iespējams reģistrēt Taivānas korporācijas “Quanta Computer Inc” “klonu”, skaidroja, ka UR pārbauda tikai to, vai nesakrīt Latvijā reģistrētu kompāniju nosaukumi. Tas, ka Taivānas kompānijas zīmols ir reģistrēts, nemainot lietas būtību, jo ar zīmolu un to tiesību ievērošanu nodarbojas Patentu birojs.

Saistītās tēmas: ASVĒvalds RimašauskisLietuvanaudas izkrāpšana

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube